România se confruntă cu o perioadă de vreme deosebit de rece, cu ger persistent, precipitații mixte și intensificări ale vântului în mai multe regiuni, în intervalul 15-20 ianuarie. Se vor înregistra temperaturi și de -16 grade Celsius.
ANM a emis un cod galben pentru zonele cele mai afectate, în special nordul și estul Moldovei, unde temperaturile vor scădea considerabil, mai ales pe timpul nopții.
Noaptea de joi spre vineri, 15/16 ianuarie, va fi geroasă, cu temperaturi minime între -13 și -8 grade în nordul și estul Moldovei.
Vineri, 16 ianuarie, vremea se va răci mai ales în regiunile sudice și estice, iar în nordul și estul Moldovei local va fi ger, cu temperaturi în jurul valorii de -10 grade.
În noaptea de vineri spre sâmbătă, 16/17 ianuarie, gerul se va menține în Moldova și în cea mai mare parte a Munteniei, Dobrogei, Transilvaniei și Maramureșului, au mai precizat meteorologii.
Până marți, 20 ianuarie, nopțile și diminețile vor fi geroase în majoritatea zonelor, cu temperaturi minime în general între -16 și -8 grade, iar în nordul Moldovei gerul va persista și pe parcursul zilelor, cu valori între -12 și -10 grade.
Meteorologii au emis o atenționare cod galben pentru nordul și estul Moldovei, valabilă între 15 ianuarie, ora 20:00 și 16 ianuarie, ora 20:00, din cauza temperaturilor deosebit de scăzute și a gerului local.
În această zonă, temperaturile minime vor fi cuprinse între -13 și -8 grade, mai ales pe timpul nopții, iar valorile se vor menține în jurul a -10 grade și pe parcursul zilei de vineri.



















