Lege adoptată în Parlament: Șoferii își pot recupera permisul mai ușor, după suspendare. Condiția impusă în noua legislație

27 mar. 2026, National
Lege adoptată în Parlament: Șoferii își pot recupera permisul mai ușor, după suspendare. Condiția impusă în noua legislație

De astăzi nu mai poți să-şi reduci perioada de suspendare a permisului dacă ai amenzi și taxe locale neplătite. Până acum, era suficient să plăteşti doar sancţiunea pe care ai primit-o când ai rămas fără permis. În România, mai puțin de patru din zece șoferi își plătesc amenzile de circulație.

Şoferii care rămân fără permis și vor să îl recupereze mai repede sunt obligaţi să își achite toate amenzile restante şi să aibă zero datorii la taxe şi impozite.

Pentru a beneficia de reducerea perioadei de suspendare, șoferul trebuie să îndeplinească mai multe condiții - să aibă permis de conducere de cel puțin un an, să promoveze o testare teoretică cu 15 întrebări tip grilă şi să-şi plătească amenda.

Sursa: DorohoiNews.ro