Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Deputatul-Tamara-Ciofu

Deputatul PSD Tamara Ciofu a întreprins o vizită la două penitenciare pentru minori și tineret de la Craiova și de la Buziaș, în perioada 23-34 octombrie cu scopul de a se informa asupra nevoilor din sistem și pentru a se consulta cu personalul specializat asupra soluțiilor la problemele cu care se confruntă persoanele aflate în detenție.

Scopul acestor deplasări a fost reprezentat de cunoașterea problematicii delicvenţei juvenile, cu privire la instituirea şi consolidarea dialogului instituţional cu Administraţia Naţională a Penitenciarelor, identificarea nevoilor reale de pregătire a tinerilor şi minorilor pentru elaborarea unor programe de prevenire a delicvenţei juvenile.

În urma discuțiilor cu conducerilor acestor instituții au fost identificate o serie de soluții privind reformarea sistemului. Una dintre soluțiile propuse se referă la înființarea tribunalelor specializate pentru copii.

În acest sens, deputatul PSD a formulat o interpelare Ministerului Justiției pentru emiterea unui ordin pentru crearea tribunalelor pentru copii în toate județele țării, având în vedere că în expunerea de motive a proiectului legislativ propus de Guvern pentru modificarea Legii 304/2004 privind organizarea judiciară se stipulează că ordinul ministrului Justiţiei stabileşte expres "datele şi localităţile" unde vor funcţiona tribunalele specializate.

„În urma modificării Legii 304/2004 privind organizarea judiciară, care presupune înfiinţarea tribunalelor specializate, consider oportun să se organizeze tribunale specializate pentru minori în toate județele țării, deoarece cauzele în care sunt implicaţi minorii sunt tot mai numeroase. De aceea, consider că este nevoie de judecători specializaţi pe problematica drepturilor copilului, absolut necesară în analizarea şi înţelegerea cazuisticii pe care o instrumentează şi mai ales în anticiparea impactului deciziilor luate asupra evoluţiei ulterioare a copilului”, a declarat Tamara Ciofu.

Alte soluții identificate de deputatul PSD se referă la consilierea specializată pentru tinerii care se eliberează din detenție în vederea integrării socio-economice a acestora, monitorizare stării de sănătate a tinerilor deținuți, efectuarea de testări pentru boli metabolice, genetice și controale psihiatrice, sprijinirea programelor de economie socială în penitenciare, extinderea programelor de muncă în folosul comunității în vederea reducerii cheltuielilor bugetare și promovarea parteneriatului public-privat prin instituirea de reduceri fiscale pentru firmele care angajează foști deținuți.

 

DorohoiNews.ro



DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Deputatul-Tamara-Ciofu
DorohoiNews.ro, 07-11-2013

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

07.11.2013 la 13:10

De ce nu combateti problema de la radacina? De ce au ajuns copiii sa fie delicventi ? Ce i-a determinat sa ajunga in inchisoare ? Care este procentajul copiilor ramasi fara unul sau ambii parinti si cauza, evident. Daca nu se face nimic pt crearea de locuri de munca, din tara producatoare am ajuns tara consumatoare dupa revolutie. Fiecare a cautat sa se descurce si cateva milioane de romani au plecat din tara pentru a le asigura copiilor lor un trai mai bun. Pana sa rezolve aceasta problema tipic parinteasca, copiii lor au luat-o pe cai gresite si au ajuns sa-i astepte in inchisoare. Traim si ne hranim cu statistici, cu seminte si emisiuni tv gen tabloide. Restul sint doar vorbe si can can-uri.

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu
Societate Comercială angajează persoană pentru secretariat și doamnă pentru curățenie ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând apartament cu 3 camere

Vând apartament cu 3 camere
Vând apartament 3 camere, 64 m2, decomandat, construit din cărămidă, parter(fără infiltrație ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC CONTED SA Dorohoi adresează sincere condoleanțe colegei noastre Gabriela Popușoi, în ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro