Aurel Ştefan, vicepreşedintele Asociaţiei Comunelor, salută iniţiativa democrat-liberalilor

9 oct. 2010, Politic
Aurel Ştefan, vicepreşedintele Asociaţiei Comunelor, salută iniţiativa democrat-liberalilor

Primarul din Vorona, Aurel Ştefan, care este şi vicepreşedinte al Asociaţiei Comunelor, crede că proiectul de lege al PDL este o măsură absolut necesară.
    "Este o problema complexa de administratie pe care administratia centrala a neglijhat-o de ani de zile. In loc sa faca ceea ce trebuia, a divizat administratia locala, in ciuda experientei europene. Va fi o problema dureroasa, dar necesara. Nu am cum sa nu o sustin. E absolut necesara. Nu potio sa intretii comune cu 1.500 de locuitori. De condamnat sunt cei care au sustinut infiintarea acestor comune. In Germania, Guvernul federal a obligat unirea comunelor in comune de cel putin 5.000 de locuitori", a precizat vicepresedintele Asociatiei Comunelor. (DorohoiNews.ro)


Autor: DorohoiNews.ro