ERR(2): 'Warning': session_start(): open(session/sess_3suh93st6r0278e670oubmn37s, O_RDWR) failed: No space left on device (28)
ERR(2): 'Warning': session_start(): Failed to read session data: files (path: session)
Dorohoi News | DH News - Stiri Dorohoi - Botosani - Federovici despre bugetul pe 2016: Botoșani, locul doi pe țară, la sumele alocate drumurilor județene și comunale - FOTO - anunturi

Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

federovici

Senatorul PSD Doina Federovici a declarat că parlamentarii social-democrați din Botoșani au votat bugetul pe 2016 propus de Guvern, cu modificările aduse în cursul dezbaterilor parlamentare.

Principalele motive care au determinat susținerea proiectului legii bugetului propus de executivul Cioloș este includerea sumelor necesare pentru creșterea pensiilor și salariilor, dar și alocarea unor sume mai mari pentru drumurile din județ și pentru bugetele primăriilor botoșănene, dar și păstrarea liniei generale a fostei guvernări PSD.

„Ca social-democrat am votat noul buget pentru că include sumele privind creșterea salariilor aprobate în timpul Guvernării PSD, dar și majorarea pensiilor cu 5% pe care am susținut-o în Parlament. Ca senator de Botoșani am votat acest buget pentru că alocă județului nostru una dintre cele mai mari sume defalcate din TVA pentru reabilitarea drumurilor județene și comunale. Vom dispune de 10 milioane de lei, la acest capitol, ceea ce înseamnă locul doi pe țară”, a declarat Doina Federovici.

Totodată, reprezentanta PSD în Senatul României a mai spus că, în 2016, județul Botoșani va mai primi încă 64 milioane de lei de la bugetul de stat pentru echilibrarea bugetelor locale. Județul Botoșani ocupă locul șase pe țară în privința sumelor defalcate din TVA pentru echilibrarea bugetelor locale.
Senatorul PSD și-a exprimat însă regretul că noul buget nu a cuprins și amendamentul propus de parlamentarii PSD și UNPR pentru finanțarea reabilitării drumului Botoșani – Târgu Frumos.

„Este păcat că parlamentarii PDL-PNL din Botoșani au respins propunerea noastră de a acționa uniți în Parlament pentru susținerea acestui proiect. Nu doar că ne-au refuzat propunerea, dar PDL-PNL chiar a votat împotriva amendamentului nostru în comisiile parlamentare. Dacă am fi fost uniți, astăzi am fi avut peste 200 de milioane lei disponibili pentru drumul Botoșani – Târgu Frumos”, a precizat Federovici.

Județul Botoșani va mai primi de la guvern 275,7 milioane lei pentru cheltuielile privind finanțarea unităților din învățământul preuniversitar, salarii și indemnizații pentru personalul din educație, inclusiv drepturile asistenților persoanelor cu handicap (32,4 milioane lei) și pentru alte cheltuieli prevăzute de legea educației naționale.

În privința cheltuielilor privind asistența socială, județul Botoșani va primi 55,7 milioane lei din care 15,2 milioane lei pentru sustinerea sistemului de protecție a copilului, 12,6 milioane lei pentru sustinerea centrelor de asistență socială a persoanelor cu handicap, 10,4 milioane lei pentru produsele lactate și de panificație, 9,9 milioane lei pentru invatamantul special si centrele judetene de resurse si asistenta educationala, 9,2 milioane lei pentru salariile din acest sector și 10,7 milioane pentru învățământul special și centrele județene de resurse și asistență socială.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

federovicibuget 2016 1buget 2016 2buget 2016 4buget 2016 5buget 2016 8buget 2016 9
DorohoiNews.ro, 18-12-2015

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând struguri de vin, producție 2025

Vând struguri de vin, producție 2025
Vând struguri de vin, producție 2025, din următoarele soiuri: - Fetească regală; - Galbenă ...

Atelier de Croitorie BABY-SHOP Dorohoi angajează operator PC

Atelier de Croitorie BABY-SHOP Dorohoi angajează operator PC
Atelier de Croitorie BABY-SHOP angajează cu normă întreagă, la punctul de lucru din DOROHOI, ...

SC angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi

SC angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi
Societate comercială angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi! Relații la telefon: ...

Cumpăr orz

Cumpăr orz
Cumpar orz pentru semanat Tel. 0771525990

Sincere condoleanțe din partea colectivului Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi

Sincere condoleanțe din partea colectivului Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi
Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi este alături de doamna director ...

Ofer 2 camere pentru ajutor în gospodărie

Ofer 2 camere pentru ajutor în gospodărie
Ofer 2 camere la casă unei persoane, pentru ajutor în gospodărie. 0756596790

Vând stoloni de căpșuni

Vând stoloni de căpșuni
Răsad la pahar bine înrădăcinat, Soi Gigantela,unifer, incepe coacerea la 21 mai, productiv, ...

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă ...

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA
Astăzi a părăsit această lume un om remarcabil prin profesie și omenie, un dascăl care și-a pus ...

Vând casă plus pământ

Vând casă plus pământ
Vând casă plus pământ în Broscăuti, pe șes 46 de ari. Apă și canalizare la poartă. ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro