Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

deputatul-psd-marius-budai

Deputatul PSD Marius Budăi a declarat astăzi că va vota pentru adoptarea Ordonanței de Urgență nr. 9 în forma aprobată de Guvern și le solicită și colegilor de la alte partide să susțină acest act normativ.

„Avem primul Guvern care alocă banii publici pe bază de obiective clare și măsurabile, stabilite după prioritățile populației. Am observat foarte multă îngrijorare la colegii de la PNL pentru că Guvernul Grindeanu intenționează să aloce 30 de miliarde de lei sub formă de credite de angajament pentru următorii patru ani. Înainte de toate, am senzația că fie nu cunosc care este rolul creditelor de angajament, fie cu rea voință colegii de la PNL încearcă să dea o tentă obscură și negativă, celui mai important program de dezvoltare pe care îl are România în acest moment – Programul Național de Dezvoltare Locală”, a declarat Marius Budăi.

Reprezentanții PNL critică faptul că prin prevederile Ordonanței de Urgență nr.9, s-ar da liber la cheltuirea fără limită a banilor publici, sub forma creditelor de angajament, deși se specifică clar că autoritățile publice locale nu pot depăși sumele prevăzute distinct de legea bugetului pentru creditele de angajament.

„Nicio școală, niciun drum, nicio alimentare cu apă și canalizare care, de regulă se realizează în perioade mai lungi de un an, nu ar putea fi făcute dacă nu ar exista creditele de angajament. Doar pe această bază, primarii și președinții de Consilii Județene pot încheia contracte de finanțare multianuale. Adică, angajează pentru viitor finanțarea contractelor care se derulează pe perioade mai mari de un an. Iar, limitele în care se pot face aceste angajamente sunt prevăzute clar pentru fiecare program în parte. Așadar, a spune că acest instrument deschide nu știu ce portițe de deturnare a banilor publici reflectă fie o necunoaștere gravă a instrumentelor de finanțare publică, fie o manipulare grosolană, la care zâmbesc jenați chiar primarii din PNL”, a subliniat deputatul social democrat.

Singurul criteriu de alocare al finanțărilor îl reprezintă obiectivele stabilite, care sunt valabile și pentru primarii PSD și pentru cei ai PNL și ai celorlalte formațiuni politice.

„Stimați colegi de la PNL pe primarii dvs. i-ați întrebat cât de agresați se simt de faptul că Ministerul Dezvoltării vrea să le aloce fonduri pentru dezvoltarea locală? Poate ar fi bine să vă consultați și cu ei, înainte de a contesta anumite decizii ale Guvernului pe care inclusiv aleșii locali din PNL le așteaptă cu mare interes. Până acum alocarea banilor se făcea după ureche și acționam mereu pompieristic. Acum însă s-a schimbat radical abordarea: ne propunem ținte de dezvoltare, vedem cât ne costă și alocăm banii pe perioade de timp. Spre deosebire de alte guvernări, guvernarea PSD nu va pedepsi niciodată o comunitate pentru faptul că a votat cu un primar de altă culoare politică. Banii se vor aloca în funcție de nevoi, iar în final cetățenii vor decide cine i-a gestionat mai bine și cine nu”, a completat Marius Budăi.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

deputatul-psd-marius-budai
DorohoiNews.ro, 14-03-2017

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Dați-mi și mie două pahare cu vin!
Fata de la bar întreabă:
- La 2 lei?
- Nu... uitându-se către prietenul său... La doi bețivani!!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Familia îndurerată anunță cu tristețe trecerea la cele veșnice a dragului nostru tată și ...

Tichet de masă găsit

Tichet de masă găsit
A fost gasit un tichet de masa la benzinaria de langa Biserica Învierea Domnului (preot Adam). ...

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC ABO FOREST WOOD SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul „Depozit material ...

Vând teren

Vând teren
Vand teren loc de casa intravilan Pascari terenul dispune de toate utilitatile pret avatajos.Relati la ...

Vând apartament în zonă centrală

Vând apartament în zonă centrală
Vând apartament 2 camere, 48 mp, str. GRIGORE GHICA -în fața liceului-, scara din mijloc. ...

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE

SC angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII și SERVICII FUNERARE
SC BENCHEA AGROFERM SRL angajează muncitori calificați și necalificați în domeniul CONSTRUCȚII ...

Caut loc de muncă!

Caut loc de muncă!
Bună ziua! Caut loc de muncă, orice domeniu! Permis categoria B,C. Am experiență pe 3,5 tone tur ...

Vând garsonieră la bazar, fața la soare

Vând garsonieră la bazar, fața la soare
Vand garsoniera pe strada Zadurovici, nr. 2, etaj III, ap.40, cu fata spre bazar, Garsoniera nua are ...

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!

Sincere condoleanțe din partea colegilor biroului economic al S.C. Conted S.A!
Biroului economic al S.C. Conted S.A. este alături de colega lor Bulmagă Daniela în aceste momente ...

Caut de lucru...

Caut de lucru...
Numărul meu de tel. 0748944498. Caut de lucru: pot face cumpărături, pot duce copilul la școală ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro