ERR(2): 'Warning': session_start(): open(session/sess_ctg7dlevop5gk1fsaa67mlg30h, O_RDWR) failed: No space left on device (28)
ERR(2): 'Warning': session_start(): Failed to read session data: files (path: session)
Dorohoi News | DH News - Stiri Dorohoi - Botosani - Marius Budăi: „Fără discriminări pe piața asigurărilor RCA și tarife decente raportate la condițiile economice din România” - anunturi

Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Marius Budăi

Deputatul PSD Marius Budăi, membru al Comisiei pentru buget, finanțe și bănci din Camera Deputaților a declarat luni că în urma dezbaterilor la care a participat alături de reprezentanții Autorității pentru Supraveghere Financiară se va modifica modul de calcul al polițelor RCA, astfel încât tariful de referință să fie stabilit pentru o perioadă nedeterminată și să nu mai fie diferențe atât de mari, în funcție de vârstă, cum este în prezent.

„În cadrul comisiei s-a făcut un grup de lucru pentru a rezolva problema tarifelor RCA. Am susținut că sub nicio formă nu putem reveni la tarifele exagerate ale polițelor RCA care au fost practicate anul trecut. Toți șoferii și proprietarii de autoturisme așteaptă de la noi o rezolvare pe termen lung a problemei asigurărilor auto obligatorii. PSD are deja un proiect pe care îl susțin personal cu scăderea RCA la mașini pentru tinerii între 18-35 ani. Nu este corect ca un tânăr să plătească un tarif RCA dublu față de o persoană în vârstă. E discriminare. Trebuie să scădem RCA pentru tineri la jumătate din valoarea actuală”, a declarat Marius Budăi.

În prezent vorbim de o discriminare a tinerilor în ceea ce privește modul de calcul al polițelor RCA. Un șofer tânăr plătește un tarif RCA dublu față de o persoană în vârstă. Tariful RCA pentru un autoturism cu capacitatea cilindrică între 1.201-1.400 cm3 pentru un șofer cu vârsta peste 60 de ani este aproximativ 540 de lei pe an, în timp ce pentru un șofer cu vârsta sub 25 de ani este în medie 985 de lei pe an.

„Nu este în regulă soluția propusă de fostul Guvern care a preferat să nu își asume rezolvarea acestei probleme și a înghețat tarifele pentru 6 luni, iar acum noi trebuie să venim cu o soluție pentru că acest lucru îl așteaptă de la noi atât șoferii, cât și transportatorii. Avem nevoie de predictibilitate în acest domeniu, ca de altfel în toată economia românească. Proprietarii de autoturisme, indiferent de vârstă trebuie să știe care este valoarea RCA, astfel încât să își stabilească prioritățile și să își calculeze valoarea cheltuielilor. De aceea, trebuie să stabilim tarife de referință pe o perioada nedeterminată. Nu este în ordine să modificăm la câteva luni tarifele, să introducem alte criterii de calcul a valorii poliței RCA sau în funcție de cum vor asiguratorii noi să plătim de fiecare dată alte sume”, a precizat deputatul PSD Marius Budăi.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Marius Budăi
DorohoiNews.ro, 20-03-2017

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

20.03.2017 la 18:39

Nu am înteles faptul ca dupa ce am condus 25 ani fara sa fiu nevoit sa folosesc polita de asigurare, fara sa fiu amendat acum nu se mai acorda reducerile procentuale pentru nefolosirea politei si pentru pensionari. Cred ca nu e drept. Ar trebui luat exemplu din alte tari unde cei ce provoaca accidente sau au probleme de viteza sunt penalizati pentru tot viitorul lor cât mai conduc

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând struguri de vin, producție 2025

Vând struguri de vin, producție 2025
Vând struguri de vin, producție 2025, din următoarele soiuri: - Fetească regală; - Galbenă ...

Atelier de Croitorie BABY-SHOP Dorohoi angajează operator PC

Atelier de Croitorie BABY-SHOP Dorohoi angajează operator PC
Atelier de Croitorie BABY-SHOP angajează cu normă întreagă, la punctul de lucru din DOROHOI, ...

SC angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi

SC angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi
Societate comercială angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi! Relații la telefon: ...

Cumpăr orz

Cumpăr orz
Cumpar orz pentru semanat Tel. 0771525990

Sincere condoleanțe din partea colectivului Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi

Sincere condoleanțe din partea colectivului Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi
Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi este alături de doamna director ...

Ofer 2 camere pentru ajutor în gospodărie

Ofer 2 camere pentru ajutor în gospodărie
Ofer 2 camere la casă unei persoane, pentru ajutor în gospodărie. 0756596790

Vând stoloni de căpșuni

Vând stoloni de căpșuni
Răsad la pahar bine înrădăcinat, Soi Gigantela,unifer, incepe coacerea la 21 mai, productiv, ...

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă ...

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA
Astăzi a părăsit această lume un om remarcabil prin profesie și omenie, un dascăl care și-a pus ...

Vând casă plus pământ

Vând casă plus pământ
Vând casă plus pământ în Broscăuti, pe șes 46 de ari. Apă și canalizare la poartă. ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro