Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

vizita CNAIR (1)

Guvernarea liberală- fapte, nu promisiuni! Astăzi, 1 iulie, la inițiativa președintelui PNL Botoșani, senatorul Costel Șoptică, a ajuns la Botoșani o delegație formată din factori decizionali de la nivel central și regional din zona de transport, condusă de Mariana Ioniță, directorul Companiei Naționale de Autostrăzi și Infrastructură Rutieră, dar și din reprezentanți ai constructorilor care au câștigat licitațiile pentru modernizarea drumurilor naționale Botoșani- Ștefănești și Botoșani- Târgu Frumos.

Directorul CNAIR și-a manifestat preocuparea deosebită pentru zona Moldovei, arătând pe statistici concrete că în Botoșani nu s-a investit deloc în ultimii ani, ceea ce ne poziționează la coada județelor în ceea ce privește reparația/modernizarea rețelei de drumuri naționale.

„Pot să zic doar atât: personal optez pentru dezvoltarea echilibrată a României, ceea ce înseamnă inclusiv realizarea autostrăzilor și drumurilor în Moldova. Mă bucur că pe mandatul meu s-au semnat cele două contracte mari de investiții pe drumurile naționale Botoșani- Ștefănești și Botoșani- Târgu Frumos și vă asigur că lucrările vor fi demarate în cel mai scurt timp. Sunt lucrări importante, de aceea am dorit să alocăm cei mai buni specialiști care să supervizeze și să certifice calitatea lucrărilor”, a declarat Mariana Ioniță, directorul CNAIR.

La mijlocul lunii mai, la diferență de nici o săptămână au fost semnate contractele pentru proiectarea și execuția lucrărilor pe cele două tronsoane de drum național, iar astăzi, reprezentanții CNAIR împreună cu constructorii au anunțat deja semnarea ordinelor de începere a procedurilor. 

„Deși termenele de proiectare și obținere autorizații, respectiv demarare efectivă a lucrărilor sunt mai lungi, am primit astăzi asigurări că lucrurile se vor mișca mult mai repede în așa fel încât în toamnă să vedem primele utilaje pe drumuri. Conform specialiștilor, se pot realiza lucrări pe sectoare de drum pe măsură ce se primesc autorizațiile și astfel avem o abordare mult mai aplicată, se câștiga timp în execuția și finalizarea lucrărilor”, a declarat senatorul Costel Șoptică.

La întâlnirea găzduită de Instituția Prefectului Botoșani au participat deputatul Cristian Achiței și primarului municipiului Botoșani, Cătălin Flutur, care au adus în atenția reprezentanților CNAIR necesitatea alocării de fonduri pentru realizarea șoselei ocolitoare a municipiului Botoșani, a intrării în municipiul Botoșani dinspre Dorohoi (zona Cătămărăști Deal), dar și a drumului național 24C Manoleasa- Rădăuți Prut. Aceasta din urmă, respectiv modernizarea DN Manoleasa- Rădăuți Prut s-a împotmolit în hârtii și studii neconforme din cauza incapacității fostei guvernări PSD de a gestiona prioritățile județului Botoșani. Așadar, se are în vedere efectuarea unei expertize și revizuirea studiului de fezabilitate în așa fel încât lucrarea de investiții să intre în linie dreaptă. 


Departamentul de Comunicare al PNL Botoșani, Președinte, senator Costel Șoptică

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

vizita CNAIR (1)vizita CNAIR (2)vizita CNAIR (3)vizita CNAIR (4)
DorohoiNews.ro, 01-07-2020

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

COMMANDO Dorohoi angajează barman-ospătar

COMMANDO Dorohoi angajează barman-ospătar
COMMANDO Dorohoi angajează barman-ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Angajăm șofer taxi!

Angajăm șofer taxi!
Căutăm șofer serios, responsabil și punctual. Program flexibil. Câștiguri avantajoase. Condiții ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști TIR

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști TIR
Societate comercială cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști pentru TIR cu benă ...

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi
Ești o personă serioasă, dinamică și îți dorești un job? Vino în echipa Zehab Kebab ...

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal
Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajăm personal. Relații la telefon: 0747677372

Căutăm doamnă pentru menaj

Căutăm doamnă pentru menaj
Cautam doamna pentru menaj la o casa+ curte, cu experienta in treburile casnice (curatenie, calcat, etc), ...

SC BOSYBET STAR SRL solicită autorizație de mediu pentru obiectivul „LINIE PIZZA”

SC BOSYBET STAR SRL solicită autorizație de mediu pentru obiectivul „LINIE PIZZA”
Societatea Comercială BOSYBET STAR SRL solicită autorizație de mediu pentru obiectivul „LINIE ...

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colegul George Grădinariu ...

Vând casă

Vând casă
Vând casă la gri, str. Cuparencu, Dorohoi, 100 mp utili, 2 dormitoare (unul cu dressing), living, ...

Vând teren intravilan

Vând teren intravilan
Vând teren intravilan centrul satului Popeni.1500 mp.Telefon 0757689162

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro