Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Vasile Mandache

Este regretabil că în sistemul public nu s-au mai construit grădiniţe noi de foarte mult timp, drept pentru care capacitatea de şcolarizare a celor existente este mult depăşită. Cu toate acestea, românii constată acum, cu tristeţe, că guvernul PNL-USR nu ia nici o măsură de susţinere a investiţiilor în învăţământul preşcolar.

Autorităţile locale susţin că nu au fonduri pentru astfel de investiţii, dar, pe de altă parte, alocă sume imense din buget unor activităţi care mai de care mai halucinante. Consider că creşterea numărului de locuri din învăţământul preşcolar de stat este o necesitate stringentă a întregii ţări, de care sunt convinsă că guvernul dreptei incompetente trebuie să fie preocupat îndeaproape.

Paradoxal însă, unităţile de învăţământ preşcolar de tip grădiniţă din România continuă să fie insuficiente, în ciuda faptului că populaţia este în continuă scădere şi avem probleme tot mai mari cu natalitatea. Niciunul din judeţele ţării nu se poate lăuda cu o situaţie mulţumitoare din punctul de vedere al normelor legale în vigoare pentru asigurarea în condiţii corespunzătoare a îngrijirii copiilor şi a siguranţei acestora.

Deşi reglementările în materie prevăd faptul că într-o grupă de grădiniță au voie să înveţe maxim 20 de preşcolari, unii directori au decis să dubleze numărul, ajungându-se ca o educatoare să se ocupe de 40 de copii! Chiar şi în aceste condiţii, cu sălile de clase arhipline, tot există mulţi copii care nu au loc să se înscrie în grădiniţele de stat.

În același timp, varianta grădiniţelor particulare este mult prea costisitoare pentru o familie cu un nivel mediu de trai. În plus, există încă un mare număr de posturi nedidactice care trebuie acoperite pentru a se normaliza situaţia.

În opinia mea, există în prezent o serie de întrebări ale românilor la care executivul Câțu trebuie să răspundă, în speță să ne prezinte soluţiile reale şi sustenabile avute în vedere pentru atenuarea crizei din învăţământul preşcolar.

Comunicat de presă: Vasile Mandache – Departamentul de Învăţământ, Cultură, Tineret şi Sport al ALDE Botoşani

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Vasile Mandache
DorohoiNews.ro, 11-08-2021

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

SC angajează responsabil facturare

SC angajează responsabil facturare
SC angajeaza responsabil facturare si gestiune depozit . cerinte: -abilitati in folosirea programului ...

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

Vând teren întabulat

Vând teren întabulat
Vând teren întabulat în Dealu Mare, la 2 km de municipiul Dorohoi, în loturi ...

Ofer spre închiriere apartament cu două camere

Ofer spre închiriere apartament cu două camere
Ofer spre închiriere apartament cu două camere complet mobilat situat în aleea criva la ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro