Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Danut-Gheorghe Dumitras

Asta face Guvernul, care le garantează profituri uriașe băieților deștepți, iar pe români îi lasă să deconteze, adică să plătească facturi crescute cu 70% sau chiar duble la energie electrică și gaze naturale. Liberalizarea pieței de energie a fost nici mai mult nici mai puțin decât o țeapă sângeroasă dată unei țări întregi.

Ce ni s-a tot transmis de ceva vreme? Că fiecare consumator poate să încheie contracte pe piața concurențială, să-și schimbe furnizorul de energie electrică și de gaze naturale, pentru a beneficia de contracte la prețuri mai mici GARANTATE. Care e realitatea, după nici câteva luni? După ce și-au schimbat furnizorii, românii au început să fie notificați cu privire la creșterea cu 70% sau dublarea prețurilor, oferindu-li-se posibilitatea de a rezilia din nou contractele abia încheiate.

În orice țară civilizată, un contract în care una dintre părți nu-și respectă obligațiile atrage penalități pentru acea parte, iar dacă un furnizor vinde o marfă pe care, de fapt, nu o are, se lasă cu dosare penale pentru înșelăciune. La noi, interesele sunt prea puternice pentru a atrage răspunderea celor vinovați, iar singurii care suferă sunt tot oamenii de rând. Guvernul nu doar că nu-l demite pe ministrul Energiei, nu sesizează Consiliul Concurenței, dar nici nu sesizează instituțiile abilitate din subordinea sa (ANPC, ANAF) asupra cartelurilor formate de furnizori pe piața energiei.

Guvernul consideră, așadar, că este perfect firească țeapa dată românilor prin dublarea facturilor, iar țeparii trebuie protejați, garantându-li-se încasările prin preluarea unor părți din facturi la bugetul de stat.

Ce soluții există?

Protejarea consumatorului vulnerabil e o urgență. Se impun măsuri urgente de protecție a sutelor de mii de români care nu mai pot face față prețurilor foarte mari ale facturilor la energie electrică și gaze. De exemplu, stabilirea unui mecanism de plafonare a prețurilor dacă piața înregistrează o creștere artificială a tarifelor, respectiv o majorare mai mare de 30% într-un interval de un an.

În al doilea rând, Guvernul trebuie să se concentreze nu pe garantarea profiturilor monopolurilor furnizorilor din energie, ci pe creșterea eficienței energetice și reducerea risipei, prin investiții, având în vedere lipsa de capacitate reală de producție în domeniu, în România. Solicităm Guvernului să demareze un program de susținere a creditării cu dobândă zero, pe o perioadă de cinci ani, cu un plafon inițial de 1 miliard euro, adresat tuturor celor care vor să demareze investiții în creșterea eficienței energetice, în reducerea consumului și a risipei.

Bineînțeles, acest program, adresat atât persoanelor fizice, cât și celor juridice, ar trebui scutit de birocrația proverbială care ucide orice intenție a potențialilor beneficiari, birocrație demonstrată de atâtea ori, de exemplu, în programele Administrației Fondului de Mediu (AFM).

Comunicat ALDE Botoșani - Gheorghe-Dănuţ Dumitraş – Consilier Local ALDE Dersca

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Danut-Gheorghe Dumitras
DorohoiNews.ro, 31-08-2021

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Sincere condoleanțe pentru pierderea MAMEI

Sincere condoleanțe pentru pierderea MAMEI
Suntem alături de colegul nostru, Cernușcă Ruben-Beniamin, la trecerea în nefiinţă a mamei ...

SPICUL 2 SRL Dorohoi solicită revizuirea autorizației de mediu pentru obiectivul: FABRICA DE PROCESARE LAPTE „DOROLACT” ...

SPICUL 2 SRL Dorohoi solicită revizuirea autorizației de mediu pentru obiectivul: FABRICA DE PROCESARE LAPTE „DOROLACT” Șendriceni
SC „SPICUL 2 SRL” Dorohoi, str. B-dul Victoriei, nr.39, jud.Botosani, solicita revizuirea ...

SC din Dorohoi angajează șofer categoria C+E pe perioadă nedeterminată

SC din Dorohoi angajează șofer categoria C+E pe perioadă nedeterminată
Societate comercială din Dorohoi angajează șofer categoria C+E pe perioadă nedeterminată. Candidatul ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști
Societate comercială cu profil agricol din Dorohoi angajează șoferi profesioniști pentru TIR cu benă ...

Curățătorie chimică și spălătorie haine „Spring Clean” angajează

Curățătorie chimică și spălătorie haine „Spring Clean” angajează
Spălătorie și curățătorie de haine, angajăm personal. Experiență la călcatul hainelor constituie ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor necalificat

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor necalificat
Societate comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și un muncitor ...

Căutăm colaborare / angajare programator CNC

Căutăm colaborare / angajare programator CNC
Căutăm colaborare / angajare programator CNC, part-time, se poate lucra și de acasă, strict pentru ...

Ofer spre închiriere apartament cu două camere

Ofer spre închiriere apartament cu două camere
Dau spre închiriere, apartament cu 2 camere, 47 mp, situat în Calea Plevnei, etaj 3, mobilat ...

Închiriez apartament 2 camere, Dorohoi in zona Școlii nr. 8

Închiriez apartament 2 camere, Dorohoi in zona Școlii nr. 8
Apartamentul spre închiriere este mobilat complet, cu două camere, decomandat. Este în apropiere ...

SC Splendid SRL angajează bucătar

SC Splendid SRL angajează bucătar
SC Splendid SRL angajează bucătar. Cerem și oferin serioziate. Relații le telefon: 0747771381

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro