Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Marius Budai

Legea Bugetului de stat a fost votată de plenul reunit al celor două camere ale Parlamentului. În urma dezbaterilor din comisiile de specialitate și din plen, au fost aprobate amendamente care suplimentează alocarea bugetară pentru județul Botoșani.

„Dezbaterile pe marginea bugetului au adus un plus de venituri pentru județul nostru. Astfel, bugetul alocat pentru drumurile de interes local a fost stabilit la nivelul sumei de 25 de milioane de lei. În plus, se vor aloca 3,9 milioane cu destinație stabilită «asigurarea utilităților pentru micii fermieri (apă pentru animale, energie regenerabilă, drumuri de exploatație pietruite)». De asemenea, bugetul Consiliului Județean a fost suplimentat cu suma de 6,125 milioane de lei pentru «cheltuieli curente și de capital». Diferența de bani până la 14,115 milioane va ajunge în conturile administrațiilor locale, pentru proiectele pe care le au, sau pentru susținerea lucrărilor de reabilitare sau construire a unor lăcașuri de cult. Ca exemplu, este vorba de bani pentru continuarea lucrărilor de la Mănăstirea Sihăstria Voronei, Mănăstirea Sfânta Treime din Știubieni sau Catedrala din municipiul Botoșani”, a declarat senatorul Doina Federovici, președintele PSD Botoșani.

La rândul său, deputatul Marius Budăi, prim-vicepreședintele organizației județene PSD și membru în Comisia pentru Buget, Finanţe şi Bănci a Camerei Deputaților, a susținut că amendamentele aprobate vin să susțină și nevoile socio-religioase ale botoșănenilor. „Bugetul pe acest an este unul al investițiilor, care pune mare accent pe dezvoltare. Pe de altă parte, nu trebuie să uităm nici de latura socială, de nevoile comunității noastre. Prin amendamentele aprobate, s-au alocat atât bani pentru construirea unui dispensar medical uman, cofinanțarea unor proiecte ale autorităților locale, dar și pentru lăcașe de cult din județul nostru, acolo unde am identificat cele mai mari nevoi. Trebuie să îmbinăm proiectele pragmatice cu cele de suflet. Toate sunt importante pentru noi”, a declarat deputatul social-democrat.

Atât senatorul Doina Federovici, cât și deputatul Marius Budăi au subliniat încă o dată necesitatea unei alocări cât mai echilibrate a sumelor alocate județului Botoșani, care să țină cont de faptul că toți primarii au proiecte de dezvoltare în derulare pentru care trebuie să asigure sume importante pentru cofinanțare. „Toți locuitorii județului nostru au aceleași drepturi, indiferent de opțiunea electorală. Nu există cetățeni de rangul I sau rangul II, ci doar locuitori ai județului Botoșani. Sperăm într-o bună colaborare cu executivul Consiliului Județean, care va trebui să realizeze o alocare corectă a fondurilor bugetare și nu după culoarea politică a primarilor”, a conchis senatorul Doina Federovici, președintele PSD Botoșani.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Marius BudaiDoina Federovici
DorohoiNews.ro, 06-02-2025

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență

SC cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență
Societate cu profil agricol din Dorohoi angajează mecanici agricoli cu experiență. Se oferă salariu ...

SC angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit

SC angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit
Societate comercială angajează Responsabil Facturare / Gestionar Depozit, în vederea completării ...

Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi

Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi
Închiriez apartament cu 1 camera în Dorohoi, B.dul Victoriei 40 lângă Stomatologie, ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere în Dorohoi, B-dul Victoriei Nr. 11 Bl. F1, parter, ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Cu profundă tristețe și regret, întregul colectiv al SC CONTED SA Dorohoi își exprimă ...

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi deplânge dispariția prematură a colegului, prof Marcel Angheluș

Colectivul Școlii „Spiru Haret” Dorohoi deplânge dispariția prematură a colegului, prof Marcel Angheluș
Cu adâncă durere și regret profund, colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi ...

La plecarea dintre noi...

La plecarea dintre noi...
...Clopotele bat a durere și cuvintele sunt înecate în lacrimi amare!  Rămâne ...

Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi este alături de doamna laborantă, Daniela Angheluș, ...

Sincere condoleanțe!

Sincere condoleanțe!
Suntem alături de Daniela și Cristi la pierderea prematură și fulgerătoare a soțului, respectiv ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro