Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

ofsd

În perioada 13 - 14 mai 2011, la Satu – Mare, a avut loc Simpozionul cu tema „Legislaţie şi politici guvernamentale privind condiţia familiei din România”, în organizarea femeilor social – democrate din PSD, dedicat Zilei internaţionale a Familiei.
   
La lucrările simpozionului au participat reprezentante ale Organizaţiei femeilor social – democrate din 15 judeţe, din Transilvania şi Moldova, reprezentante din conducerea naţională, ONG–uri, reprezentante ale administraţiei locale (primari, consilieri judeţenei, consilieri locali), specialişti din domeniul social, medical şi al educaţiei din cele 15 judeţe. Învitată de onoare a simpozionului a fost doamna Sonija Lokar, Vicepreşedinte a Organizaţiei de femei a Partidului Socialiştilor Europeni, Coordonator al programelor sociale, în cadrul WPES.
   
Dezbaterile s-au constituit într-o analiză realistă a condiţiei familiei în România de astăzi şi au reliefat gravele probleme cu care se confruntă, în special familiile sărace, care reprezintă 46% din populaţie, conform Eurostat.
S-au abordat probleme şi s-au identificat soluţii privind: starea demografică în declin, sistemul educaţional deficitar, situaţia precară a sistemului de sănătate, absenţa strategiilor şi a politicilor sociale a guvernării actuale.
   
Toate aceste teme şi dezbateri au pus în evidenţă lipsa de preocupare şi interes faţă de familie, copii, tineri şi bătrâni ale guvernului, care, prin măsurile luate în ultimii ani, au dus la sărăcirea populaţiei, pe umerii căreia a fost pus greul crizei economice.

PROTEST
Organizaţia femeilor social – democrate, ale căror reprezentante s-au întrunit la Satu – Mare, în ziua de 14 mai 2011, cu ocazia Zilei Internaţionale a Familiei, a dezbătut proiectul Legii Asistenţei Sociale pe care guvernul Boc îşi propune să-l adopte.
Această lege încalcă Constituţia României, în întregul ei, anulând 15 acte normative care reglementează asistenţa socială în România, ceea ce va afecta grav 46% din populaţie, aflată în categoria oamenilor săraci conform Eurostat.

Guvernul vrea să facă reduceri din bugetul statului pe seama celor mai defavorizate categorii ale societăţii, menţinând aceeaşi politică de tăiere a cheltuielilor sociale fără a veni cu alternative.
Constatând că actualul Guvern al României, prin adoptarea acestei legi, va pune în pericol populaţia României şi însăşi viitorul nostru, al copiilor şi al tinerilor, îi solicităm DEMISIA.
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

ofsd
DorohoiNews.ro, 15-05-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Profesoara: Copii, dați-mi exemplu de o pasăre zburătoare!
Alina: Condorul, doamna.
Profesoara: Bravo! Ce e tatăl tău?
Alina: Avocat!
Profesoara: Ați văzut, copii, un copil de avocat ce știe?
Gigel: Vulturul, doamna.
Profesoara: Bravo! Ce e tatăl tău?
Gigel: Om de afaceri!
Profesoara: Ați văzut, copii…
Ionel: Crocodilul, doamna.
Profesoara: Cum e posibil să spui așa o prostie, cum să zboare crocodilul? Ce e tatăl tău?
Ionel: Procuror DNA!
Profesoara: Copii, zboară și crocodilul. Mai jos, dar zboară și el!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)
Fabrică de lactate din Pascari, comuna Șendriceni, angajează muncitori (femei). Relații la telefon: ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic auto
Societate Comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție și mecanic ...

SC angajează o persoană pentru vulcanizare

SC angajează o persoană pentru vulcanizare
Societate Comercială angajează o persoană pentru vulcanizare. Experiența în domeniu constituie ...

BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri

BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri
BAMBOO angajează supraveghetoare sală jocuri! Oferim și cerem seriozitate maximă! Salariul motivant, ...

Angajăm lucrător comercial - farmacie

Angajăm lucrător comercial - farmacie
Angajăm lucrător comercial - farmacie, minim diploma bacalaureat. Mai multe detalii la telefon: 0231610140 ...

Vând apartament cu două camere (Bulevardul Victoriei)

Vând apartament cu două camere (Bulevardul Victoriei)
Vând apartament cu 2 camere, etaj 3 din patru, la soare, între pereti, loc de parcare, zona ...

Vând turbojet Bosh

Vând turbojet Bosh
Vand turbojet Bosch GHP 5-55 Professional dispozitiv spălare cu presiune. În poziţie verticală ...

Vând centrală peleți Ferroli biopelet 21S

Vând centrală peleți Ferroli biopelet 21S
Vând centrală termică pe peleți Ferroli BioPellet 21S în perfectă stare de funcționare. ...

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colega Stegaru Viorica

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colega Stegaru Viorica
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colega Stegaru Viorica ...

Caut loc de muncă

Caut loc de muncă
Caut loc de munca ca bona, menaj sau ingrijire batrani tel : 0748306080

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro