PDL vrea să fure viitoarele alegeri, folosind votul prin corespondență

19 iul. 2011, Politic
PDL vrea să fure viitoarele alegeri, folosind votul prin corespondență

Votul prin corespondenţă dorit de PDL nu este decât o metodă de fraudare a alegerilor. Proiectul de lege propus de PDL nu respectă principiile transparenţei şi securităţii alegerilor. Proiectul are multe lacune care lasă loc fraudelor:

·    nu conţine definirea modalităţilor de fraudare şi nici vreo sancţiune aplicabilă;
·    nu există o listă clară a documentelor care atestă stabilirea domiciliului / reşedinţei în străinătate;
·    nu există nicio garanţie că documentele pe care un cetăţean trebuie să le trimită pentru a fi înregistrat în Registrul alegătorilor sunt reale;
·    alegătorii care votează prin corespondenţă nu sunt în mod automat şi obligatoriu radiaţi din listele electorale din ţară;
·    până la deschidre, plicurile ce conţin voturile alegătorilor se află la dispoziţia unei singure persoane (preşedintele biroului electoral al secţiei de votare) care poate face orice cu ele;
·    nu există obligaţia ca plicul cu opţiunea de vot să fie trimic cu confirmare de primire.

USL nu se opune, de principiu, votului prin corespondenţă, ci se opune oricărei tentative a PDL de a crea un cadru legislativ prin care să mai fure odată alegerile. (DorohoiNews.ro)
 

Sursa: DorohoiNews.ro