Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Tarta-cu-capsuni

Ingrediente:
260 gr. de faina
100 gr. de unt rece
Un ou (pentru aluat)
175 gr. de zahar
3 oua (pentru sufleul de smantana)
300 gr. de smantana
O lingurita de esenta de vanilie
500 gr. de capsuni curatate si spalate

Mod de Preparare: Pregatim robotul de bucatarie pentru framantat. Punem untul in vasul robotului. Pastram 3 linguri de faina (adica 60 gr.), iar restul (200 gr.) le punem peste unt. Mixam pana cand obtinem o compozitie sfaramicioasa. Adaugam oul si o lingura de zahar (25 gr.) si continuam sa mixam pana cand obtinem o bila de aluat. Punem aluatul intr-un bol, pe care il acoperim cu folie alimentara si il introducem in frigider pentru 30 de minute. Punem cele 3 linguri de faina intr-un alt bol. Adaugam cele 150 gr. de zahar ramase, cele 3 oua, esenta de vanilie si smantana. Amestecam pana cand obtinem o crema fina. Taiem fiecare capsuna in 2, 3 sau 4 felii, in functie de cat de mare este aceasta. Incalzim cuptorul. Pregatim o forma pentru tarta, cu peretii detasabili si cu diametrul de 28-30 cm. Dupa 30 de minute, scoatem aluatul din frigider si il intindem cu un sucitor, dinspre centru spre exterior, rotind din cand in cand foaia de aluat. Daca aluatul este prea rece nu se va putea intinde si foaia de aluat se va rupe, iar daca nu s-a racit suficient se sa lipi de masa de lucru. Intindem pana cand diametrul aluatului este mai mare cu aproximativ 7 cm., fata de cel al formei pentru copt. Rulam aluatul usor pe sucitor si il punem in tava pregatita. Apasam usor, astfel incat aluatul sa se muleze pe forma pentru tarta. Ridicam marginile minim 3 cm., pe peretii formei, apoi taiem drept si indepartam marginile superioare de aluat inegale. Adaugam deasupra capsunile si le aranjam uniform. Turnam sufleul de smantana peste capsuni. Introducem tava in cuptorul incalzit pentru 40 de minute. Cand tarta este aurie pe margini, o scoatem din cuptor. Dupa ce prajitura s-a racit complet, desfacem marginile formei detasabile. Transferam desertul pe o farfurie si taiem in felii.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Tarta-cu-capsuni
DorohoiNews.ro, 12-05-2014

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Firma Texty Garments Dorohoi își mărește echipa

Firma Texty Garments Dorohoi își mărește echipa
Texty Garments Dorohoi angajează! Posturi disponibile: - femeie de serviciu; - ⁠confecționeri; - ...

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi

Angajăm personal fast-food – shaormerie în Dorohoi
Ești o personă serioasă, dinamică și îți dorești un job? Vino în echipa Zehab Kebab ...

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal

Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajează personal
Fastfood Rezerv Art Dorohoi angajăm personal. Relații la telefon: 0747677372

Vând struguri de vin, producție 2025

Vând struguri de vin, producție 2025
Vând struguri de vin, producție 2025, din următoarele soiuri: - Fetească regală; - Galbenă ...

Ofer garsoniera pentru închiriere

Ofer garsoniera pentru închiriere
Ofer garsoniera pentru inchiriere, in Dorohoi zona Super Splendid. Telefon 0742085156

Vând teren în Horlaceni

Vând teren în Horlaceni
Vând teren în Horlaceni detalii tel. 0757245186

Garsonieră de vânzare

Garsonieră de vânzare
Vând garsonieră in cartierul Plevna in spate la spitalul municipal zona liniștită fara trafic ...

Vând apartament cu 2 camere situat în centru

Vând apartament cu 2 camere situat în centru
Vând apartament cu 2 camere situat în centru, strada Sașa Pană nr.2, bl.2, sc.D, ap.47, ...

Se caută personal pentru croitorie

Se caută personal pentru croitorie
Se caută personal pentru croitorie cu experiență, produsele vor fi fabricate fără tipar. Detalii ...

Vând centrală de lemne

Vând centrală de lemne
Vând centrala pe lemne 25KW cu tot cu instalație se racordare și pompe de recirculare. Nr. de ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro