ERR(2): 'Warning': session_start(): open(session/sess_skhjvlbht4ksorbcojc5tmjtcr, O_RDWR) failed: No space left on device (28)
ERR(2): 'Warning': session_start(): Failed to read session data: files (path: session)
Dorohoi News | DH News - Stiri Dorohoi - Botosani - Șuberec - anunturi

Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

suberek

Ingrediente:
Pentru aluat

250 g de faina
1 varf de lingurita de sare
150 ml de apa
50 g de faina pentru modelat

Pentru umplutura
250 g de carne tocata de vita, oaie, miel sau pasare
sare
1 lingura cu varf de iaurt gros
1-2 cepe
1 varf de lingurita de menta uscata
piper
ulei pentru prajit

Mod de preparare:  Facem o gaură în mijlocul făinii, adăugăm sarea și apă. O lingură de apă o lăsăm deoparte, adăugăm apoi, dacă mai este nevoie, trebuie să obținem un aluat tare, dar care să aibă elasticitate. Mutam pe masa aluatul si il framantam, pana cand acesta se va desprinde de mana si va fi elastic. Dureaza in jur de 5 minute. Mai putem presara masa cu putina faina, daca este nevoie. Trantim aluatul de cateva ori de masa, veti vedea cum acesta se relaxeaza si devine mai fin. Invelim aluatul in folie si il lasam sa se odihneasca 10-15 minute, cat vom pregati umplutura. Mutăm pe masă aluatul și îl framantam, până când acesta se va desprinde de mâna și va fi elastic. Durează în jur de 5 minute. Mai putem presară masă cu puțînă făină, dacă este nevoie. Trantim aluatul de câteva ori de masă, veți vedea cum acesta se relaxează și devine mai fin. Învelim aluatul în folie și îl lăsăm să se odihnească 10-15 minute, cât vom pregăti umplutură.
Pregătim umplutura: Peste carnea tocata adaugam menta, piper, sare, iaurt si ceapa tocata. Nu puneti multa menta, sa nu acopere celelalte gusturi! Amestecam totul foarte bine, pana ajungem la o consistență omogena. Umplutura trebuie sa fie mai tare, nu fluida, sa nu curga! Aluatul il impartim in 6 bilute egale, trebuie sa aiba aproximativ 75-80 g fiecare bucata. Dam forma bilutelor, le acoperim cu un servet si le lasam sa se mai odihneasca inca 15 minute. Presaram masa cu faina, apoi intindem bucatile de aluat cu ajutorul unui facalet. Compozitia o impartim 6 bucati, o intindem pe fiecare bucata de aluat, pana la jumatate. Avem grija ca la margine sa ramana aproximativ 1 cm de aluat fara umplutura. Acoperim cu cealata parte de aluat si presam cu o furculita, sigilam cu grija marginile, altfel va curge umplutura in tigaie. Apasam putin si exact la fel procedam cu celelalte. Este bine sa pregatim toate suberecurile si apoi sa incepem prajitul.
Cum se prajesc șuberekurile?
Prajirea trebuie sa se faca in baie de ulei, asadar punem intr-o tigaie o cantitate suficienta de ulei, cat sa acopere bucatile de șuberek. Eu am pus cam 600 ml intr-o tigaie de 28 cm diametru. Incingem bine uleiul, testam cu o bucatica de aluat. O punem in uleiul incins, iar cand aceasta se ridica la suprafata si incepe sa „danseze”, uleiul este gata pentru a pune șuberekurile. Prajirea se face la foc potrivit, daca focul este prea mic – vor absorbi prea mult ulei si nu se vor gati bine la interior, la foc prea puternic – acestea se vor arde mult prea repede. Le intoarcem pe ambele parti, sa se rumeneasca bine, cam 2-3 minute pe fiecare parte. Adevaratul suberec nu este ars ci bine prajit, usor auriu, nu maro sau negru! Le scoatem pe o farfurie tapetata cu servetele absorbante, la fel procedam cu fiecare, fara graba. Aluatul e usor crocant, cu gust neutru, iar umplutura e fabuloasa: se simte gustul de carne de vitel, foarte discret o aroma de menta, dulceata cepei da acel ceva aparte, plus piperul proaspat macinat.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

suberek
DorohoiNews.ro, 07-04-2024

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând struguri de vin, producție 2025

Vând struguri de vin, producție 2025
Vând struguri de vin, producție 2025, din următoarele soiuri: - Fetească regală; - Galbenă ...

Atelier de Croitorie BABY-SHOP Dorohoi angajează operator PC

Atelier de Croitorie BABY-SHOP Dorohoi angajează operator PC
Atelier de Croitorie BABY-SHOP angajează cu normă întreagă, la punctul de lucru din DOROHOI, ...

SC angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi

SC angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi
Societate comercială angajează vânzătoare magazin alimentar în Dorohoi! Relații la telefon: ...

Cumpăr orz

Cumpăr orz
Cumpar orz pentru semanat Tel. 0771525990

Sincere condoleanțe din partea colectivului Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi

Sincere condoleanțe din partea colectivului Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi
Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi este alături de doamna director ...

Ofer 2 camere pentru ajutor în gospodărie

Ofer 2 camere pentru ajutor în gospodărie
Ofer 2 camere la casă unei persoane, pentru ajutor în gospodărie. 0756596790

Vând stoloni de căpșuni

Vând stoloni de căpșuni
Răsad la pahar bine înrădăcinat, Soi Gigantela,unifer, incepe coacerea la 21 mai, productiv, ...

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi regretă trecerea în neființă ...

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA

Cu profundă tristețe, anunț trecerea în neființă a distinsului profesor VASILE NECHITA
Astăzi a părăsit această lume un om remarcabil prin profesie și omenie, un dascăl care și-a pus ...

Vând casă plus pământ

Vând casă plus pământ
Vând casă plus pământ în Broscăuti, pe șes 46 de ari. Apă și canalizare la poartă. ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro