Ingrediente:
3 vinete
3 ardei grași roșii
1/2 ceapă de apă
50 ml ulei de măsline (sau floarea soarelui)
Sare
Piper negru
Mod de Preparare: Vinetele le coacem la flacără mare și le curățăm imediat de coajă. Le punem pe un fund de lemn un pic înclinat să se scurgă toată amăreala din ele. Ardeii se coc pe plită. Când sunt gata se pun într-o cratiță, se presară sare din abundentă și se acoperă cu capac. După jumătate de oră, coaja se ia foarte ușor. Îndepărtăm cotorul și semințele. Vinetele se toacă pe un fund de lemn cu un cuțit. Dacă se pun într-un blender, ne ușurăm mult munca, dar vinetele se vor face pastă și contează mult cum vă place vouă. La fel, tocăm și ardeii. Numai pe fund, uităm de blender pentru că nu-i vrem piure :) Pregătim și o ceapă de apă, doar jumătate pentru că era foarte mare și o tocăm foarte mărunt. În această salată merg de minute și 2-3 căței de usturoi, zdrobiți. Acum nu rămâne decăt să amestecăm vintele cu ardeii și ceapa. Condimentăm cu sare și piper negru. Și în timp ce amestecăm - cu o lingură de lemn de preferat, turnăm în ploaie tot uleiul, poate chiar un pic mai mult, dacă nu țineți vreo dietă ;) Servim cu pâine prăjită și merge de minute și o sălățică de roșii pe lângă. Poftă bună!



















