Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Mucegaiul

Cauzele principale de apariție a mucegaiului in locuințele noastre sunt
-montarea tîmplăriei tip termopan din PVC sau Al.
-montarea usilor de intrare din metal, usile din interior, izolarea termica a locuintei.
-folosirea bailor, uscarea rufelor, florile din ghiveci, respiratie umana, gatitul, mobila

Ce tâmplărie să ne montăm ca să nu avem condens in casa?
Profilele care se folosesc la executarea tamplariei sunt de mai multe tipuri, deosebirea dintre profile este in primul rând numarul de camere (spatii goale in secțiune). Sunt profile cu trei, patru sau cinci camere. Alta deosebire, este compozitia chimica a profilului. In functie de numarul de camere profilele au un coeficient de transfer termic, incepand cu 1,8 W/m2k pentru cele cu trei camere si scazand catre 0,7 W/m2K pentru cele care au in interiorul profilului polistiren exrudat (folosite in general in tarile nordice).
   Sticla folosita la realizarea geamului termopan ( format din doua sa trei foi de sticla despartite intre ele cu o bagheta metalica din aluminiu, in interiorul carora se afla un silicagel (substanta de absorbtie)si lipite cu un silicon special numit tyokol.
   Parametrii care decid aparitia condensului pe suprafata sticlei, pe interior, sunt; temperatura exterioara, temperatura mediului ambiant, umiditatea mediului ambiant si coeficientul de transfer termic al sticlei folosite, scrie ziare.ro.
   In fuctie de media temparaturii exterioare, pe timp de iarna, Romania este impartita in patru zone climaterice. Zona 1 ( Banat si Litoralul) cu o medie de -12C, zona 2 (Muntenia si Oltenia) cu o medie de -15C, zona 3 (Moldova si podisul Transilvaniei) cu o medie de -18C si zona 4 (Maramures si toate zonele de munte) cu o medie de -22C.
   In functie de zona in care se vor folosi geamurile termopan este bine sa se tina cont de caracteristicile sticlei, sticala este flot netratata (coeficient de transfer termic este de 2,8w/m2k) pentru zona 1,sticla flot cu Low-E (1,7W/m2K) pentru zona 2, sticla flot cu Low-E soft (1,4 W/m2K)pentru zona 3 si sticle flot cu Low-E cu argon- gaz greu (1,1 W/m2K) pentru zona 4, geamul termopan special are trei foi de geam flot cu Low-E si cu argon al carui coeficient de transfer temic este < 0,5 W/m2K.
   Cele mai intalnite cazuri de aparitie a condensului, datorate tamplarie termopan sunt, suprafata sticlei termopan, suprafata profilului , zona perimetrala din jurul tamplariei, folosirea unui glaf din marmura.
1. Daca sticla folosita nu este tratata cu Low-E (la fabricarea sticlei, in momentul cand iese din laminor si ajunge la o temperatura de 600C-610C, se pulverizeaza pe una din suprafete un praf fin de Ag) si se foloseste o sticala flot normala aceasta, la diferenta de temperatura produce condens, deoarece temperatura la nivelul suprafetei interioare este mai mica fata de temperatura mediului ambiant cu 10-14C. Adica la o temperatura de 22C in camera, temperatura de la nivelul sticlei este de 9 -10C.
2. Folosirea unui profil cu mai putin de 4 camere in sectiune, pentru executatrea tamplariei, va face posibil aparitia condensului pe profil, in interiorul locuintei.
3. Dupa montare tamplariei este obligatoriu executarea unui ancadrament perimetral, termoizolant din polistiren, cu o latime de cel putin 25cm. (DorohoiNews.ro)
 

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Mucegaiul
DorohoiNews.ro, 18-01-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- O cafea, vă rog!
- Normală?
- Nu! Să mi-o faceți vă rog, un pic mai zăpăcită, așa ca mine, să am cu cine râde!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă rugăm ...

Închiriez apartament

Închiriez apartament
Închiriez apartament cu 2 camere în Olinescu, mobilat, utilat, detalii la tel 0740015398

Vând apartament și garaj

Vând apartament și garaj
Vând apartament și garaj în Dorohoi, cu actele la zi. Rel. la tel. 0740563818

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar
Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar. CV-urile se pot transmite la [email protected] ...

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C
Firmă de distribuție angajează șofer categoria C. CV-urile se pot transmite la [email protected] Relații ...

SC din Dorohoi angajează Șef de Magazin

SC din Dorohoi angajează Șef de Magazin
Compania noastră își extinde echipa și este în căutarea unui Șef de Magazin dedicat, ...

Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere
Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere decomandate, la etajul 1, aproape de centru, deasupra ...

Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a Cameliei Murariu

Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a Cameliei Murariu
Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a celei care a fost o ...

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu
Elevii clasei a VI-a B de la Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi împreună ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro