Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

pranz

Masa de pranz este a doua ca importanta, dupa micul dejun. Aceasta asigura necesarul de energie pentru intreaga zi, asa ca alimentele consumate trebuie sa fie alese cu atentie. Stim deja ca ar trebui sa includem in dieta fructe, legume, cereale, nuci si seminte, dar care sunt aliemntele pe care ar trebui sa le evitam la pranz?

Salata cu pui 
Multe persoane cred ca o salata verde cu bucati de pui la gratar poate fi un pranz excelent. Problema este ca din aceasta combinatie lipsesc fibrele si grasimile, ambele necesare la pastrarea senzatiei de satietate, spune Keri Gans, autorul cartii „Dieta micilor schimbari: 10 pasi pentru a slabi intr-un mod sanatos“. 

Recomandare: Gans recomanda adaugarea de avocado, fasole sau naut in salata. Acestea aduc un plus de grasimi sanatoase care va vor oferi energia de care aveti nevoie pana la urmatoarea masa.   

Painea alba 
Cu foarte putine fibre si un indice glicemic ridicat, painea alba creste nivelul de zahar din sange. In momentul in care nivelul glucozei scade, apar poftele de mancare si lipsa energiei. 

Recomandare: Consumati paine din faina integrala. Cerealele integrale sunt foarte bune pentru inima. Nutrientii, cum ar fi fibrele, vitamina B si zincul, reduc nivelul colesterolului si regleaza nivelul zaharului din sange. 

Maioneza 
Chiar si o lingura de maioneza adaugata sandvisului inseamna un plus de aproximativ 100 de calorii. Fiind aproape in totalitate grasime, aceasta este saraca in substante nutritive.   

Recomandare: Puteti adauga alte sosuri, precum guacamole sau pesto, care sunt bogate in vitamine si minerale. Acestea contin mai putine calorii si mai multe fibre, avand o textura asemanatoare maionezei. 

Batoane cu seminte si fructe uscate
Batoanele cu seminte uscate par a fi o gustare excelenta pentru masa de pranz, dar multe dintre acestea sunt bogate in zahar.   

Recoamandare: Pregatiti-va propriile batoane. Nucile sunt o sursa buna de proteine si grasimi sanatoase, in timp ce fructele ofera o doza de antioxidanti si fibre. Combinati-le cu miere si evitati adaugarea zaharului. 

Iaurt cu gust de fructe 
Desi iaurtul este considerat un produs benefic sanatatii, unele sortimente pot ascunde un continut ridicat de zahar. Este posibil ca un pahar din iaurtul preferat sa contina arome si mai mult zahar decat unul de suc. 

Recomandare: faceti o combinatie de iaurt grecesc, fructe de padure, nuci tocate si o lingurita de miere. Aceasta combinatie contine mai putin zahar si mai multe fibre, proteine si grasimi sanatoase.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

pranz
DorohoiNews.ro, 27-10-2017

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu
Societate Comercială angajează persoană pentru secretariat și doamnă pentru curățenie ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând apartament cu 3 camere

Vând apartament cu 3 camere
Vând apartament 3 camere, 64 m2, decomandat, construit din cărămidă, parter(fără infiltrație ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC CONTED SA Dorohoi adresează sincere condoleanțe colegei noastre Gabriela Popușoi, în ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro