Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Test de sarcina

Salignostics, un startup israelian din Ierusalim, a lansat primul test de sarcină bazat pe salivă din lume, afirmând că această metodă ieftină, rapidă şi noninvazivă de a depista sarcina oferă rezultate precise în câteva minute.

Vânzările kitului de testare SaliStick vor debuta la începutul anului viitor. Salignostics a finalizat cu succes studii clinice în Israel pe mai mult de 300 de femei, unele gravide şi altele nu, şi a finalizat mii de studii analitice. Compania se află în stadii avansate de primire a marcajului CE al Uniunii Europene pentru Salistick şi a finalizat o prezentare a trusei de testare către Administraţia pentru Medicamente şi Alimente din SUA.

Saliva conţine peste 5.000 de proteine identificate care oglindesc şi se suprapun stării fiziologice a sângelui cuiva, a spus Salignostics. Pornind de la aceleaşi principii folosite pentru a dezvolta SaliCov, kitul său de testare rapidă a antigenului din salivă pentru detectarea COVID, Salistick poate detecta hormonul de sarcină β-hCG în salivă şi poate oferi rate de detecţie dovedite şi precise pentru sarcina timpurie.

„Saliva este cheia pentru diagnosticarea rapidă a o varietate de motive medicale. În principiu, este singurul mijloc non-invaziv, uşor şi igienic de a detecta hormoni, viruşi şi chiar boli. Cu Salistick, valorificăm abilităţile puternice de diagnosticare pe care le-am putut crea din analiza salivei. Livrăm un produs care elimină complet nevoia de mostre de sânge şi urină atunci când testăm pentru sarcină”, a spus dr. Guy Krief, cofondator şi director general adjunct al Salignostics.

Piaţa globală anuală a testelor de sarcină este estimată la peste 2 miliarde de dolari, cu sute de milioane de teste vândute în fiecare an. Cercetările efectuate de Salignostics arată că peste 68% dintre femeile chestionate ar opta pentru un kit de testare pe bază de salivă în detrimentul testelor tradiţionale de detectare a sarcinii.

Setul de testare antigen cu salivă pentru Covid-19 de la Salignostics a primit marcajul CE de la Uniunea Europeană pentru comercializare în toată Europa şi este singurul test rapid de antigen pe bază de salivă pentru Covid-19 inclus în programul accelerat RADx al Institutului Naţional de Sănătate din SUA.

Până în prezent, compania a furnizat sute de mii de truse în Europa şi Africa. Rezultatele sunt derivate exclusiv din analiza salivei şi se bazează pe o tehnologie de platformă. Deoarece tehnologia nu este specifică biomarkerilor, poate fi replicată şi utilizată pentru mai multe aplicaţii şi cazuri de utilizare, de exemplu, corona şi chiar detectarea malariei.

Salignostics a fost înfiinţată în 2016 la Centrul Medical al Universităţii Hadassah din Ein Kerem, din Ierusalim, de către un grup de cinci medici care au păreri asemănătoare şi care au identificat o nevoie tot mai mare a unui mijloc rentabil de a monitoriza starea de sănătate, debutul bolii, progresia şi rezultatul tratamentului prin -mijloace invazive.

„Prin descifrarea codului de salivă, contribuim la avansarea modului în care profesioniştii din domeniul medical pot efectua diagnostice şi oferă oamenilor puterea de a lua decizii informate cu privire la propria lor sănătate şi bunăstare”, a spus Krief. Sursa: News.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Test de sarcina
DorohoiNews.ro, 12-11-2021

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Interviu de angajare în viitor:
- Am două facultați, zice candidatul.
- Da, nu-i rău deloc, dar Bacalaureatul l-ați luat?



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Colectivul SC Spicul 2 SRL transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul SC Spicul 2 SRL transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC Spicul 2 SRL regretă trecerea prematură în neființă a colegului Bulat Marian ...

Nu te vom uita niciodată!

Nu te vom uita niciodată!
Cu durere în suflet, soția, copiii și nepoții anunță încetarea din viață a dragului ...

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri
Fundația Matthew's House cu sediul în Dersca angajează un îngrijitor clădiri cu cunoștințe ...

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!
Colegii de la FCA DOROLACT sunt alături de Dana Bulat la trecerea în neființă a soțului Marian ...

Conducerea şi colectivul Spitalului Dorohoi transmite sincere condoleanţe

Conducerea şi colectivul Spitalului Dorohoi transmite sincere condoleanţe
Conducerea şi întregul colectiv al Spitalului Municipal Academician Leon Dănăilă Dorohoi sunt ...

Dumnezeu să o odihnească în pace și lumină veșnică

Dumnezeu să o odihnească în pace și lumină veșnică
S-a împlinit un an de când ne-a părăsit draga noastră mamă, profesor Elena Vieru, trecută ...

Angajăm contabil pentru societate comercială din domeniul comerțului

Angajăm contabil pentru societate comercială din domeniul comerțului
Angajăm contabil pentru societate comercială din domeniul comerțului, cu 3 puncte de lucru și 25 ...

Sincere condoleanțe din partea vecinilor

Sincere condoleanțe din partea vecinilor
Suntem alături de familia VIZITEU în aceste clipe grele pricinuite de pierderea bruscă a tatălui ...

Vând mobilă

Vând mobilă
Vand mobila de sufragerie, tel.0740339721

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro