Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

3

Transpiratia este un fenomen normal atata timp cat nu este produsa in exces. In momentul in care simtim mai tot timpul cum curg apele pe noi, iar mirosul neplacut, oricat deodorant am folosi, ii incomodeaza pe cei din jur, atunci trebuie sa ne facem griji. Un medic specialist ne va spune ca suferim de hiperhidroza sau transpiratie excesiva si ne va spune ca un tratament pentru ameliorarea acestui proces fiziologic este absolut necesar.

Transpiratia este produsa de glandele sudoripare, distribuite pe toata suprafata corpului, in special pe palme, talpi si in zona axilara. Sudoarea este formata din apa in care sunt dizolvate clorura de sodiu, uree, potasiu, materii grase, avand o compozitie asemanatoare cu a urinei (de unde si mirosul caracteristic). Glandele sudoripare sunt distribuite pe toata suprafata corpului, insa in mod deosebit la nivelul talpilor, palmelor si in zona axilara. Transpiratia la nivelul palmelor si talpilor este bogata in apa si clorura de sodiu, in timp ce transpiratia la nivelul axilelor si in regiunile anala si genitala este vascoasa si are un miros specific.

In mod normal exista variatii mari ale cantitatii de transpiratie produsa de un individ. Transpiratia este accentuata de exercitiile fizice, alcool, tabagism, meniuri condimentate si alimente ce contin cafeina, care contribuie la dilatarea vaselor de sange si stimularea actiunii glandelor sudoripare. Daca insa transpiratia devine aproape permanenta este un semn de hiperhidroza. Emotiile – teama, stresul, spaima – sunt de natura a declansa hiperhidroza, in special la nivelul mainilor, picioarelor si axilelor.

Tratamentul trebuie sa tina seama de caracteristicile fiecarui tip de hiperhidroza. Hiperhidroza axilara este declansata de stres si constituie un adevarat handicap mai ales pentru femei, prin aspectul inestetic si implicatiile asupra vestimentatiei. Hiperhidroza palmara este deosebit de jenanta si poate fi declansata printr-o singura sugestie. Este incomoda, putand duce la incetarea activitatii in cazul unor categorii profesionale: chirurgi, violonisti, electricieni etc. Un alt tip este hiperhidroza plantara (a talpii piciorului). In acest caz, talpa piciorului, daca este hiperhidratata, devine sensibila la presiunea mersului si poate dezvolta dermite de contact la diversi alergeni din incaltaminte (vopsele, lipiciuri, tanini). Piciorul capata un miros greu de suportat. Tratamentul este local, cu diverse solutii sau amestecuri de solutii cu efect antiperspirant si antimicotic (daca este cazul). In cazuri speciale se poate apela la tratamentul estetic, injectii cu toxina botulinica, iar, in cazuri severe, la interventie chirurgicala, simpatectomie.

Persoanele cu hiperhidroza vor face zilnic unul-doua dusuri, sapunind in mod special mainile, picioarele, axilele. Este extrem de eficient dusul cu apa rece. Trebuie in acelasi timp evitate alimentele condimentate, cafeaua, ceaiul, cola sau ciocolata. Deoarece picioarele sunt permanent umede, nu veti umbla descult pentru a va proteja de ciuperci sau bacterii. Actiunea bacteriana poate fi controlata cu ajutorul unui sapun special. Folositi ciorapi de bumbac, incaltaminte din piele naturala, lejera.

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

3
DorohoiNews.ro, 11-07-2024

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Doi prieteni stau de vorbă:
- Ce mai faci?
- Uite, m-a lăsat nevasta pentru cel mai bun prieten.
- Credeam că eu sunt cel mai bun prieten al tău…
- Acum e el…



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet

Vând apartament cu 3 camere, zonă centrală, mobilat și utilat complet
Vând apartament cu 3 camere, etaj 1, zonă centrală, deasupra magazinului Profi Dorohoi! Se vinde ...

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp

Ofer spre închiriere spațiu de 410 mp în Dorohoi. Poate fi și separat, 200 mp cu 210 mp
Ofer spre închiriere spațiu în suprafață totală de 410 mp în Dorohoi, str. Vlad ...

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar

Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar
Restaurant Rezerv Art Dorohoi angajează ospătar. Relații la telefon: 0747677372

Angajăm lucrător fast-food

Angajăm lucrător fast-food
Rezervart Dorohoi angajează lucrător fast-food. Cerem și oferim seriozitate. Relații la telefon: ...

Societate comercială angajează. Vezi detalii!

Societate comercială angajează. Vezi detalii!
Societate comercială angajează băiat care știe să lucreze în aplicația E_transport (avize) ...

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează barman - ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă ...

Angajez doamnă pentru o bătrână

Angajez doamnă pentru o bătrână
Caut doamnă pentru îngrijirea unei batrane, regim intern în localitatea Zamostea detalii ...

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 2 camere
Închiriez in Dorohoi apartament cu 2 camere str. Aleea Primăverii, et. 2, rel. 0751763878.

Ofer garsonieră de închiriat

Ofer garsonieră de închiriat
Ofer spre închiriere garsonieră decomandata,mobilată,și utilată în Plevna Str.Aleea Criva ...

Vând teren Intravilan în Braesti

Vând teren Intravilan în Braesti
3700 metri patrati intravilan Braesti cu o deschidere de 32 metri liniari Curentul se afla in fata terenului ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro