Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Spitalul-Municipal-Dorohoi

Spitalul Dorohoi a ajuns sa nu mai aiba asistente pentru efectuarea garzilor, dupa ce in doar jumatate de an 31 de cadre medicale au parasit posturile.

Exodul a inceput odata cu impunerea de restrictii financiare. Mai intai salariile au fost taiate cu 25%, iar din acest an s-au diminuat si o serie de sporuri, iar altele au fost anulate pentru ca sumele cheltuite cu salarizarea sa nu depaseasca 70% din buget. Pentru respectarea acestui criteriu, 11 cadre medicale care indeplineau conditiile de pensionare au fost scoase din activitate. “Patru din aceste cadre nu au vrut sa iasa la pensie, desi indeplineau conditiile si au fost trimise in somaj, de unde ulterior au iesit la pensie. De atunci, insa, alte 20 de posturi s-au eliberat din diverse motive, in principal cele financiare”, a declarat Valerian Andries, managerul Spitalului Dorohoi. El a mai precizat ca majoritatea asistentelor solicita concediu fara plata pentru o perioada mai lunga sau pur si simplu demisioneaza in favoarea unor locuri de munca din strainatate unde primesc salarii motivante.

In aceasta situatie, pe unele sectii, asistentii stau cate doua zile in garda, iar la sfarsit de saptamana nu are cine sa supravegheze bolnavii. Conducerea spitalului spune ca va adresa o solicitare Consiliului Local Dorohoi pentru aprobarea scoaterii la concurs a minim cinci posturi de asistenti medicali. (DorohoiNews.ro)

 

Sursa: Monitorul de Botoşani

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Spitalul-Municipal-Dorohoi
DorohoiNews.ro, 23-09-2011

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

13.10.2011 la 08:49

cele care au fost scoase la pensie nu puteau sa stea pana la 70 de ani au lucrat 35 de ani in sistem si e ok ca au scoase, era bine sa plece cele care au 10 ani de lucru? eu cred ca nu mai erau in stare sa prinda o vena usor. poate ca nu sunt pregatite cele de azi dar sunt multe asistente care au terminat de mai mult timp care au lucrat la medici de familie cu salarii de mizerie si ar vrea sa intre la spital dar nu s a putut de 'babe' asta e mergem mai departe

23.09.2011 la 15:06

Da, si? Sa plece! Decat sa stea doar cu mana intinsa jucandu-se cu viata oamenilor, mai bine asa.Sa ramana doar cei care sunt multumiti cu atat si gata. Stau toate incompetentele in sistem!Se stie despre ce vorbesc...

23.09.2011 la 15:02

Asistentele erau în floarea vârstei.

23.09.2011 la 12:28

Se știa de la început că asta urmărește pseudomanagerul Andrieș.A dat afară cadre medicale cu experiență, ca să ia șpaga la angajarea unor infirmiere care termină așa-zisa școala de sistente. Afară!

23.09.2011 la 10:01

La o prima lectura,pentru cei neavizati,pare un prost management !Dar cum se explica faptul,ca asistenti cu inalta pregatire si scoala adevarata,au fost scosi din sistem,inainte de termen si trimisi fortat, la pensie sau somaj ???A....era nevoie de noi angajari?Adevarat !Se apropie 2012 si avem nevoie de fonduri,pentru sanatatea bolnavilor!

23.09.2011 la 09:40

daa...minunata idee,sa se faca angajari.bravo!noua celorlalti ni se taie salariile ...dar e bine asa vine personal nou..ura!!!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Călătorie cu vaporul de croazieră.
La un moment dat vine o furtună iar vaporul se scufundă.
Au supraviețuit doar un iluzionist și unpapagal.
După câteva zile, plutind fiecare pe câte o scândură, papagalul zice:
- OK! Mă dau bătut. Unde e vaporul???



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)

Fabrică de lactate angajează muncitori (femei)
Fabrică de lactate din Pascari, comuna Șendriceni, angajează muncitori (femei). Relații la telefon: ...

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție, mecanic auto și doamnă pentru curățenie

SC din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție, mecanic auto și doamnă pentru curățenie
Societate Comercială din Dorohoi angajează muncitori calificați în construcție, mecanic auto ...

SC angajează o persoană pentru vulcanizare

SC angajează o persoană pentru vulcanizare
Societate Comercială angajează o persoană pentru vulcanizare. Experiența în domeniu constituie ...

Cu profundă tristețe, familia anunță trecerea în neființă a celei ce a fost învățătoarea Lionte Aurelia

Cu profundă tristețe, familia anunță trecerea în neființă a celei ce a fost învățătoarea Lionte Aurelia
Cu profundă durere, anunțăm trecerea în neființă a mamei și bunicii noastre, Lionte Aurelia. ...

Vând Peugeot 307 urgent

Vând Peugeot 307 urgent
Peugeot 307,1600 cmc, 2002 an fabricație, gri, cutie viteze automata

Vând bicicletă fitness

Vând bicicletă fitness
De vanzare bicicleta fitness, mai multe detalii la telefon 0773369687

Angajăm lucrător comercial - farmacie

Angajăm lucrător comercial - farmacie
Angajăm lucrător comercial - farmacie, minim diploma bacalaureat. Mai multe detalii la telefon: 0231610140 ...

Vând apartament cu două camere (Bulevardul Victoriei)

Vând apartament cu două camere (Bulevardul Victoriei)
Vând apartament cu 2 camere, etaj 3 din patru, la soare, între pereti, loc de parcare, zona ...

Vând centrală peleți Ferroli biopelet 21S

Vând centrală peleți Ferroli biopelet 21S
Vând centrală termică pe peleți Ferroli BioPellet 21S în perfectă stare de funcționare. ...

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colega Stegaru Viorica

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colega Stegaru Viorica
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi este alături de colega Stegaru Viorica ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro