Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

femeie

Ştiai că organismul tău trimite pe rând, în 24 de ore, câte o doză maximă de energie către principalele organe ale corpului? Inima, plămânii, stomacul şi ficatul primesc câte două ore de “atenţie”. Iată la ce interval orar “uzina” din interiorul tău “merge” perfect.

De la 1.00 la 3.00:
ficatul funcţionează în plin. El se luptă cu toxinele pe care ţi le- au furnizat alimentele, alcoolul, nicotina, stresul.
Îl ajută: un somn profund şi căldura patului, pentru că este intervalul în care metabolismul se reface.
Ce se mai întâmplă la această oră: temperatura corpului, tensiunea şi ritmul respiraţiei ating cote minime, de aceea trupul trebuie încălzit bine; sensibilitatea la durere şi auzul se măresc, vasele capilare şi arterele se contractă, glandele suprarenale nu funcţionează.

De la 3.00 la 5.00: plămânii evacuează reziduurile. Au lucrat toată noaptea, iar acum elimină substanţele care n-au ce căuta în interiorul lor.
Îi ajută: aerul curat al dimineţii: este timpul să deschizi ferestrele pentru câteva minute.
Ce se mai întâmplă la această oră: 4.00 este ora crizelor de astm şi de gută, dar şi intervalul la care se produc cele mai multe decese; la 5.00, procesul de formare a hematiilor este în toi, iar oasele se consolidează.

De la 5.00 la 7.00: intestinul gros “îşi încheie tura”.
Îl ajută: eliminarea fecalelor (depozitate de toxine) care au stagnat aproximativ 20 de ore.
Ce se mai întâmplă la această oră: secreţia de hormoni antistres este maximă; sistemul imunitar este foarte puternic; apare senzaţia de foame.

De la 7.00 la 9.00: stomacul cere “combustibil”.
Îl ajută: micul dejun (luat în tihnă).
Ce se mai întâmplă la această oră: ritmul cardiac se intensifică (8.00 este ora la care se produc cele mai multe infarcturi şi accidente vasculare cerebrale); tensiunea arterială funcţionează optim.

De la 9.00 la 11.00: pancreasul şi splina îţi dau tonus maxim.
Le ajută: sucurile îndulcite (susţin pancreasul şi activitatea cerebrală).
Ce se mai întâmplă la această oră: zahărul din sânge şi aciditatea din stomac cresc; la fel şi capacitatea de efort fizic şi intelectual; sensibilitatea la durere este minimă la ora 9.00 (ideală pentru injecţii, vizite la stomatolog etc).

De la 11.00 la 13.00: inima e şefa.
O ajută: răbdarea! Foamea îşi arată colţii, dar încearcă să rabzi până la ora 13.00, când vei lua o masă uşoară - digestia grea ar fura din energia de care are acum nevoie inima ta.
Ce se mai întâmplă la această oră: tensiunea creşte, temperatura, la fel, apar primele semne de oboseală.

De la 13.00 la 15.00: intestinul subţire lucrează de zor.
Îl ajută: prânzul şi imunostimulatoarele naturale (gen echinaceea).
Ce se mai întâmplă la această oră: tonusul este redus, globulele albe scad (risc de infecţii, gripă!), bila este hiperactivă.

De la 15.00 la 17.00: vezica urinară deţine controlul.
O ajută: ceaiurile diuretice şi sportul.
Ce se mai întâmplă la această oră: creierul şi corpul se trezesc din nou, forţa musculară e maximă, efectul anesteziilor locale durează mai mult.

De la 17.00 la 19.00: rinichii vor la dezintoxicare.
Îi ajută: diuretice şi masaj relaxant.
Ce se mai întâmplă la această oră: simţurile şi intelectul sunt la cote înalte, nervii - întinşi la maximum.

De la 19.00 la 21.00:
circulaţia sangvină se intensifică.
O ajută: cina şi o mică doză de alcool (este mai bine tolerat acum).
Ce se mai întâmplă la această oră: cresc fertilitatea feminină şi capacitatea de memorare.

De la 21.00 la 23.00: acţionează “Triplul încălzitor”. Meridianul “Triplul încălzitor” are ramuri în tot organismul şi este responsabil cu tulburările neurovegetative, anxietatea, depresia etc.
Îl ajută: somnul. Dacă îl amâni, nu se ştie când se întoarce.

De la 23.00 la 1.00: vezica biliară afectează tot organismul. Stresul şi cina consistentă o dereglează, iar ea creează mari probleme pentru organism.
O ajută: o dietă de bun-simţ şi somnul. Sursa: libertatea.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

femeie
DorohoiNews.ro, 03-03-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- O cafea, vă rog!
- Normală?
- Nu! Să mi-o faceți vă rog, un pic mai zăpăcită, așa ca mine, să am cu cine râde!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Florisol angajează muncitori necalificați la secția de producție pământ de flori din Dorohoi

Florisol angajează muncitori necalificați la secția de producție pământ de flori din Dorohoi
SC Florisol Product SRL angajează muncitori necalificați la secția de producție pământ de ...

SC angajează contabil pentru contabilitate primară

SC angajează contabil pentru contabilitate primară
Societate Comercială angajează contabil pentru contabilitate primară. Număr contact: 0751201821

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă rugăm ...

Se vinde în orașul Siret, apartament cu 3 camere decomandate

Se vinde în orașul Siret, apartament cu 3 camere decomandate
Se vinde în orașul Siret, apartament cu 3 camere decomandate, complet mobilat, etaj III, centrală ...

Sincere condoleanțe

Sincere condoleanțe
Societatea Culturală „Dorohoi", alături de doamnele de la „Șezătoarea din Bibliotecă", ...

Vând apartament cu 2 camere, zona Plevna / Piața Mică

Vând apartament cu 2 camere, zona Plevna / Piața Mică
Apartament 2 camere situat in zona Piata Mica / Plevna , cu o suprafata de 47 mp , model decomandat . ...

Vând teren loc de casă

Vând teren loc de casă
Vând teren loc de casă, grădină cu anexă și pădure în loc. Văculești. Rel. la tel. ...

Închiriez apartament

Închiriez apartament
Închiriez apartament cu 2 camere în Olinescu, mobilat, utilat, detalii la tel 0740015398

Vând apartament și garaj

Vând apartament și garaj
Vând apartament și garaj în Dorohoi, cu actele la zi. Rel. la tel. 0740563818

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro