Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

DAS Dorohoi

În decursul anului 2013, pentru sezonul rece 2012 - 2013, s-au efectuat la solicitarea A.J.P.I.S. Botosani verificări  în proporție de 60% din totalul cererilor aprobate privind acordarea ajutoarelor pentru încălzirea locuinţelor destinate consumatorilor vulnerabili, conform Ordonanţei de Urgenţă nr.70/31.08.2011 şi a Normelor Metodologice de aplicare a acesteia – H.G. nr. 920/2011.

În urma efectuării eșantionului solicitat ( 961 de anchete sociale ) s-au constatat nereguli, pentru care s-au întocmit dispoziții de recuperare sume pentru 139 de beneficiari. Până în prezent debitele au fost recuperate de la 137 de persoane.

Pentru perioada  2011 - 2012, în urma verificărilor efectuate de Curtea de Conturi s-au efectuat la solicitarea A.J.P.I.S. Botoșani, un număr de 53 de anchete sociale. Urmare a efectuării acestor anchete sociale s-au constatat nereguli pentru care s-au întocmit dispoziții de recuperare sume pentru un număr de 11 beneficiari.

Totodată s-au efectuat verificări și din partea Poliției Municipiului Dorohoi, în urma cărora s-a descoperit că unele persoane nu îndeplinesc condițiile, chiar dacă dădeau declarație pe propria răspundere (aveau depozite bancare mai mari de 3000 lei sau dețineau autoturisme cu capacitate mai mare de 1.6 cmc).

Acești bani obținuți ilegal au fost recuperați, iar dosarele soluționate au primit sancțiune administrativă dată de Parchet.

Începând cu perioada sezonului rece 2013-2014, conform Proiectului de ordonanță a Guvernului privind modificarea si completarea Ordonanţei de Urgenţă nr.70/2011, privind măsurile de protecție socială în perioada sezonului rece, Proiect aflat in dezbatere publică, consumatorii vulnerabili care utilizează pentru încălzirea locuinței energia electrică vor putea beneficia de subvenții pe baza cererilor si declarațiilor care vor fi depuse in funcție de venitul pe membru de familie.

„Am susținut acest proiect de hotărâre începând de acum trei ani, la întâlnirile pe care le-am avut în cadrul Consiliului Național a profesioniștilor în servicii sociale și am considerat că această categorie trebuie să beneficieze de subvenție.”, a declarat pentru Dorohoi News, Radu Surdu, directorul Direcției de Asistență Socială Dorohoi

Ulterior aprobării acestui Proiect vom reveni cu amănunte în sprijinul persoanelor interesate. Cei care doresc să beneficieze de acest lucru trebuie să fie atenți la variația venitului pe perioada iernii (1 noiembrie – 31 martie) și să declare din proprie inițiativă orice schimbare de venit. (DorohoiNews.ro)


Redacția Dorohoi News: Comentariile au fost restricţionate la această ştire! Mulţumim pentru înțelegere!

 

DorohoiNews.ro



DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

DAS Dorohoi
DorohoiNews.ro, 21-08-2013

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


Judecatorul întreabă martorul la proces:
- La ce distanță v-ați aflat de locul accidentului?
- La 6 metri și 75 de centimetri.
- Si cum de știți așa de exact?
- Când am văzut accidentul, mi-am dat seama pe loc că voi fi intrebat la proces de vreun tâmpit și am măsurat...



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție

Vânzare / Închiriere Terenuri și Clădiri – Oportunitate Investiție
Vând și închiriez terenuri pentru casă și terenuri agricole, potrivite pentru construcții ...

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu

SC angajează persoană pentru secretariat și femeie de serviciu
Societate Comercială angajează persoană pentru secretariat și doamnă pentru curățenie ...

Închiriez apartament cu două camere

Închiriez apartament cu două camere
Ofer spre chirie APARTAMENT 2 camere utilat și mobilat în zona OLINECU ( scoala 5). TELEFON 0756595369

Vând vilă cu teren intravilan

Vând vilă cu teren intravilan
Casa este compusă din: DEMISOL alcătuit din: garaj, cameră tehnică cu centrală, beci, cameră (de ...

Vând casă cu anexe

Vând casă cu anexe
Vând casă bună locuibilă cu anexe (grajd de animale fanar beci etc) și teren lângă casa ...

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu

SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu
SC GENERAL CONCEPT SOLUTIONS GEOEST SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru obiectivul UNITATE ...

Vând teren intravilan pentru casă

Vând teren intravilan pentru casă
Vând teren intravilan, intabulat, ca și suprafață - 15.000 mp Terenul dispune de următoarele ...

Vând apartament cu 3 camere

Vând apartament cu 3 camere
Vând apartament 3 camere, 64 m2, decomandat, construit din cărămidă, parter(fără infiltrație ...

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul CONTED Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul SC CONTED SA Dorohoi adresează sincere condoleanțe colegei noastre Gabriela Popușoi, în ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro