Municipiul Dorohoi va avea un sistem modern de iluminat stradal. A fost semnat contractul de finanțare

21 dec. 2023, Administratie
Municipiul Dorohoi va avea un sistem modern de iluminat stradal. A fost semnat contractul de finanțare

Primarul Municipiului Dorohoi, ing. Dorin Alexandrescu, a semnat contractul de finanţare pentru proiectul „Modernizarea sistemului de iluminat public stradal în Municipiul Dorohoi, Județul Botoșani”, accesat prin intermediul Administrației Fondului pentru Mediu, Programul privind creşterea eficienţei energetice a infrastructurii de iluminat public. 

Obiectivul proiectului vizează înlocuirea stâlpilor de iluminat public pe Bulevardul Victoriei, Strada Dimitrie Pompeiu (de la Petrom până la LIDL) şi echiparea cu lămpi LED performante.

De asemenea, vor fi instalaţi stâlpi noi de iluminat cu lămpi LED în parcările din Cartierul Doja, Spitalul Municipal, Aleea Vişinului, strada C.D. Gherea (lângă ANAF).

Sistemul de iluminat public va putea fi controlat prin instalarea unui sistem de telegestiune digital.

Prin intermediul acestei investiţii, va creşte siguranța cetățenilor, calitatea iluminatului stradal şi pietonal şi se va reduce consumul de energie electrică și a gazelor cu efect de seră. Astfel, Municipiul Dorohoi va avea un sistem de iluminat public modern, la standarde europene.

Fondurile atrase pentru acest proiect sunt de 4.977.717,88 lei cu T.V.A., iar investiţia are o durată de implementare de până la 18 luni de la data depunerii primei cereri de avans.

Sursa: DorohoiNews.ro