Vezi de ce Google a plătit un hacker cu 60.000 de dolari

13 oct. 2012, Astazi in lume
Vezi de ce Google a plătit un hacker cu 60.000 de dolari

Compania de internet Google l-a recompensat pentru a doua oară cu 60.000 de dolari pe hackerul cu numel de cod Pinkie Pie pentru vulnerabilităţile indentificate în browser-ul Chrome, menţionează joi blogul Google Chromium.

Două vulnerabilităţi au fost descoperite de tânărul de 19 ani la competiţia Pwnium 2, organizată de Google în cadrul conferinţei Hack in the Box, desfăşurate în Malaysia, scrie Agerpres.ro.

Deficienţele au fost efectiv eliminate după 12 ore de la descoperirea lor.

Este pentru a doua oară când Pinkie Pie se califică printre câştigătorii concursului. La prima competiţie de acest fel el a identificat şase vulnerabilităţi în Chrome şi a fost una din cele două persoane care au câştigat premiul de 60.00 de dolari atribuit de Google.

La acest de-al doilea concurs, reprezentantul Google Jason Kersey l-a felicit pe blog doar pe Pinkie Pie, ceea ce sugerează că de data aceasta el a fost singurul câştigător.

Sursa: DorohoiNews.ro

inapoi la lista

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

0/200

Am fost informat(a) despre Politica de Confidentialitate si de Securitate a prelucrarii datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani si sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:

COMENTARII VIZITATORI (0)

Fii primul care adauga un comentariu!