Elev al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi calificat la etapa națională ONSS, șah

16 mar. 2026, Invatamant
Elev al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi calificat la etapa națională ONSS, șah

Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi marchează o nouă reușită de excepție în palmaresul său sportiv. Elevul Barabasa George Valentin, aflat în clasa a V-a, a demonstrat o maturitate remarcabilă în gândire și o stăpânire de sine de invidiat, adjudecându-și Premiul I la etapa județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSS) la șah, secțiunea gimnaziu.

Deși este unul dintre cei mai tineri participanți la categoria de gimnaziu, George a reușit să se impună în fața unor adversari cu experiență, demonstrând că șahul nu este doar un joc al minții, ci și unul al perseverenței. Victoria sa confirmă nivelul înalt de pregătire și pasiunea pe care tânărul dorohoian o dedică „sportului minții”.

Datorită acestui rezultat remarcabil, Barabasa George Valentin va reprezenta cu mândrie județul Botoșani și Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi la etapa națională a competiției.

Evenimentul se va desfășura în perioada 22-24 mai 2026, la Iași, unde se vor reuni cei mai buni tineri șahiști din întreaga țară.

Îl felicităm pe George pentru acest succes binemeritat și îi urăm mult succes la Iași! Suntem convinși că mutările sale vor fi la fel de inspirate și pe tabla de joc națională. (prof. Otilia-Stela Luca, director al Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi)

Sursa: DorohoiNews.ro