Incendiu la o grădiniță din Dorohoi. Instalaţia electrică de pe holul instituției a luat foc

28 mai 2025, Local
Incendiu la o grădiniță din Dorohoi. Instalaţia electrică de pe holul instituției a luat foc

Un început incendiu s-a produs, miercuri dimineață, 28 mai 2025, la Grădinița cu Program Prelungit nr. 4 din municipiul Dorohoi.  Instalaţia electrică de pe holul instituției de învățământ a luat foc.

Când au simțit miros de fum, cadrele didactice au evacuat clădirea. Este vorba de 40 de preșcolari și șase cadre didactice și personal auxiliar. 

La fața locului au ajuns, în cel scurt timp, pompierii din cadrul Detașamentului Dorohoi, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. 

Aceștia au constatat faptul că ardea instalaţia electrică, cu degajări de fum și au acționat rapid astfel încât flăcările să nu se extindă. Echipajul SMURD a evaluat la fața locului toate persoanele. Acestea nu au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Sursa: DorohoiNews.ro