Doi tineri și-au pierdut viața și alte patru persoane au fost rănite în noaptea de vineri, 20 iunie, în urma unui accident rutier produs în apropierea localităţii Băluşeni, după ce un autoturism în care se aflau patru tineri s-a ciocnit cu o ambulanţă.
La fața locului au ajuns pompieri din cadrul Detaşamentului Botoşani, cu o autospecială de stingere, una de descarcerare, două ambulanţe SMURD, printre care şi cea de terapie intensivă mobilă, şi trei ambulanţe SAJ.
Aceștia au constat faptul că în autoturism șoferul și pasagerul din dreapta lui erau încarcerați, fiind inconștienți. Cu ajutorul accesoriilor specifice, pompierii i-au scos din interior. Victimele au fost preluate de echipajele medicale care au început manevrele de resuscitare, însă în ciuda eforturilor depuse, ambele persoane au fost declarate decedate. Este vorba de doi tineri de 18, respectiv 21 de ani.
În urmă impactului au fost răniți alți doi tineri, de 17, respectiv 21 ani, care erau în autoturism, șoferul ambulanței și asistenta. Toți au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.



















