O preocupare constantă a executivului primăriei împreună cu conducerea spitalului Dorohoi o reprezintă reabilitarea şi modernizarea infrastructurii spitaliceşti, dotarea cu echipamente şi aparatură pentru investigaţii de ultimă generaţie, în vederea asigurării unor circuite funcţionale, pentru creşterea calităţii actului medical şi a eficacităţii serviciilor medicale pentru cetăţeni.
Astfel, printr-un efort comun al executivului primăriei, cât şi a reprezentanţilor spitalului s-a reuşit atragerea de fonduri nerambursabile europene (PNRR, POR) şi naţionale, completate cu fonduri din bugetul local şi ale spitalului, în valoare de peste 175,00 milioane lei/35,00 milioane euro,
S-au finalizat lucrările de reabilitare şi modernizare a Ambulatorului de specialitate în valoare de 17,5 milioane lei cu fonduri europene nerambursabile prin POR 2014-2024 şi din bugetul local. Se lucrează la finalizarea lucrărilor de la corpul de clădire Materno-infantil, valoarea investită fiind de peste 45 milioane lei, finanţarea europeană reprezentând peste 80%, diferenţa fiind asigurată din buget local, cu termen de recepţie 2025.
Totodată, începând cu 2025 va deveni funcţional şi Compartimentul Primiri Urgenţe, finanţat prin Programul Naţional al Ministerului Sănătăţii. Toate aceste investiţii vor contribui la creşterea gradului de mulţumire al celor ce se adresează Spitalului municipal Dorohoi.



















