Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

USL

1. VOTUL ESTE UN DREPT CÂȘTIGAT CU SACRIFICII ÎN 1989. În România, votul nu este o obligație legală. Votul este un drept pe care l-am câștigat cu sacrificii în 1989 când ne-am desprins de Regimul Comunist. Au fost mulți cetățeni care au murit atunci pentru ca noi să avem astăzi puterea și libertatea de a decide cine să conducă România.

2. FIECARE VOT REPREZINTĂ O PARTE DIN PUTEREA SUVERANĂ A CETĂȚENILOR ROMÂNI.
Votul este practic puterea pe care o are fiecare cetățean pentru a decide cine să îl reprezinte la conducerea țării. Un cetățean care nu votează este o persoană lipsită de a decide.

3. PENTRU A-I PEDEPSI PE CEI CARE AU GUVERNAT PROST. Singura formă democratică de exprimare a cetățenilor este prin alegeri sau prin referendum. Dacă un partid a guvernat prost timp de patru ani, votul este singura formă prin care putem să arătăm tuturor partidelor politice că nu vor fi iertate dacă nu își vor face datoria și nu vor guverna în beneficiul cetățenilor.

4. PENTRU A NU-I LĂSA PE ALȚII SĂ DECIDĂ ÎN LOCUL NOSTRU.
A merge la vot este cea mai bună formă prin care ne putem asigura că voința noastră este luată în considerare. Dacă nu ne prezentăm la vot, atunci un număr mic de cetățeni (cei prezenți) vor decide viitorul nostru.

5. PENTRU A NU-L LĂSA PE BĂSESCU SĂ ÎNTOARCĂ IAR REZULTATUL VOTULUI.
La referendum din 29 iulie, absența și dezinteresul mai multor persoane de a participa la scrutin, i-au permis președintelui Traian Băsescu să facă presiuni asupra Curții Constituționale, iar în final s-a întors la Palatul Cotroceni, deși 7,4 milioane de români au votat pentru demiterea sa. Au fost mai multe voturi decât au obținut toate partidele la alegerile parlamentare din 2008. Acum președintele se pregătește din nou să conteste alegerile dacă USL va depăși doar puțin pragul de 50%. Pentru a-l împiedica pe Traian Băsescu să întoarcă iar rezultatul, e nevoie de o prezență masivă la vot și un scor semnificativ peste 50% pentru USL.

6. PENTRU A NU PERMITE REVENIREA LUI EMIL BOC ÎN FUNCȚIA DE PREMIER. Traian Băsescu a refuzat să spună pe cine intenționează să nominalizeze prim-ministru. Dacă USL va obține mult peste 50%, atunci va fi obligat să-l desemneze premier pe Victor Ponta. Dacă USL va avea doar o diferență mică peste 50%, atunci va contesta alegerile și probabil îl va desemna prim ministru pe Emil Boc, iar Elena Udrea va reveni pe poziția de vice-premier.

7. EFORTUL ESTE FOARTE MIC COMPARATIV CU REZULTATUL. Acțiunea propriu-zisă de a vota nu durează, de regulă, mai mult de patru minute. Însă rezultatul va hotărî soarta României și a fiecărui cetățean pentru următorii patru ani.

8. ESTE O DATORIE CIVICĂ.
Chiar dacă unii nu privesc cu seriozitate acest argument, până la urmă votul este o datorie civică a fiecărui cetățean. Dacă ne dorim o viață mai bună în România, atunci avem datoria minimă de a participa la deciziile importante ale națiunii române.

9. AVEM O OPȚIUNE CLARĂ: ÎNTRE CEI CARE AU LUAT ȘI CEI CARE AU DAT. De această dată avem posibilitatea de a judeca ce a făcut fiecare guvernare: În guvernarea PDL s-a luat și s-a tăiat, în cea a USL s-a dat și s-a reîntregit ce a fost tăiat. Acum putem judeca faptele, nu doar vorbele.

10. PENTRU A-I TRAGE LA RĂSPUNDERE PE CEI CARE VOR GUVERNA ÎN URMĂTORII PATRU ANI

Redacția Dorohoi News: Comentariile au fost restricţionate la această ştire! Mulţumim pentru întelegere!

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

USL
DorohoiNews.ro, 06-12-2012

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- Dați-mi și mie două pahare cu vin!
Fata de la bar întreabă:
- La 2 lei?
- Nu... uitându-se către prietenul său... La doi bețivani!!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!

Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi transmite Sincere Condoleanțe!
Colectivul Colegiului Național „Grigore Ghica” Dorohoi regretă decesul distinsei doamne ...

SC BENCHEA AGROFERM angajează vânzătoare

SC BENCHEA AGROFERM angajează vânzătoare
Societatea Comercială BENCHEA AGROFERM angajează vânzătoare. Pentru detalii va așteptăm la ...

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori

SC angajează persoană cu experiență în achiziții și relații de parteneriat cu producători și furnizori
Societate Comercială din Dorohoi angajează persoană cu experiență în achiziții și relații ...

SC AVI-DIMAX SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru „ATELIER DEBITAT BUȘTENI”

SC AVI-DIMAX SRL solicită emiterea autorizației de mediu pentru „ATELIER DEBITAT BUȘTENI”
SC AVI-DIMAX SRL din Broscăuți, județul Botoșani, solicită emiterea autorizației de mediu pentru ...

Caut loc de muncă

Caut loc de muncă
Sunt in căutare unui loc de munca remote/in persoană. Nivel engleza C1, experiență in customer service, ...

Vând storcător de fructe și legume la rece

Vând storcător de fructe și legume la rece
Vând storcător de fructe și legume Heinner, la rece, cu melc pentru păstrarea savoarei și beneficiilor ...

Pios omagiu din partea Liceului „Regina Maria” Dorohoi

Pios omagiu din partea Liceului „Regina Maria” Dorohoi
Colectivul Liceului „Regina Maria” Dorohoi își exprimă profunda tristețe la aflarea ...

Colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul Școlii Gimnaziale „Spiru Haret” Dorohoi este alături de domnul profesor, Bogdan ...

Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!

Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi transmite Sincere condoleanțe!
Colectivul Școlii Gimnaziale „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi este alături de colegul Damaschin ...

Închiriez apartament cu o cameră

Închiriez apartament cu o cameră
Închiriez apartament cu o cameră, situat în municipiul Dorohoi, bulevardul Victoriei, nr. ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro