Centru de colectare cu aport voluntar (cav) pentru municipiul Dorohoi

10 mai 2023, Administratie
Centru de colectare cu aport voluntar (cav) pentru municipiul Dorohoi

Primăria Municipiului Dorohoi, prin domnul primar ing. Dorin Alexandrescu a semnat, contractul de finanţare pentru proiectul „Înfiinţarea unui centru de colectare cu aport voluntar (CAV) în Municipiul Dorohoi, Judeţul Botoşani”, care a fost depus în cadrul apelului PNRR/2022/C3/1.A.

Centrul de colectare prin aport voluntar va fi amplasat lângă staţia de sortare şi va asigura colectarea separată a deșeurilor menajere ce nu pot fi colectate în sistem door-to-door, respectiv deșeuri reciclabile și biodeşeuri ce nu pot fi colectate în pubele individuale, precum și fluxurile speciale de deșeuri (deșeuri voluminoase, deșeuri de echipamente electrice și electronice, baterii uzate, deșeuri periculoase, deșeuri din construcţii și demolări).

Proiectul de investiţii urmăreşte dezvoltarea unui management eficient al deșeurilor, prin suplimentarea capacităților de colectare separată, pregătire pentru reutilizare și valorificare a deșeurilor, în vederea continuării procesului de conformare cu prevederile directivelor specifice și a tranziției la economia circulară.

Proiectul are o valoare de 4,558,787.66 lei cu T.V.A. şi se va realiza cu fonduri europene şi locale, prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), având ca termen de finalizare data de 30.09.2024.

Sursa: dorohoinews.ro