Daca sunteti martorul unor evenimente importante va rugam sa ne contactati la tel: 0749.877.802 sau email: [email protected]

Colegiul Grigore Ghica simpozion

Elevii Colegiului Naţional „Grigore Ghica” au obţinut rezultate deosebite prin participarea la concursurile de matematică, chimie şi geografie, desfăşurate în perioada aprilie-mai 2013.
      
Gavriliu Silviu din clasa a XIIa D, îndrumat de doamna prof. Viorica Stegaru, a obţinut menţiune şi medalia de bronz la Concursul Naţional de Matematică Aplicată „Adolf Haimovici” organizat în cadrul Universităţii tehnice „Gh. Asachi” .

În perioada 17-19 mai 2013 s-a desfăşurat Concursul Interjudeţean de Matematică „D. Pompeiu”. Elevii Gherasim Marius Iulian din clasa a Xa a obţinut premiul II şi Crihan Cosmin din clasa a XIa A- menţiune, fiind coordonaţi de prof. Stefan Maftei şi Şlincu Georgel.
    
Tot în perioada 17-19 mai 2013, a avut loc  Ediția a IX-a a Simpozionului regional transfrontalier „EUROREGIUNEA PRUTUL DE SUS” organizat de Liceul Teoretic „Nicolae Iorga” în parteneriat cu Liceul Teoretic „Petrunea” – Raionul Glodeni din Republica Moldova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Botoşani şi Societatea de geografie -filiala Botoşani cu tema: „Dezvoltare durabilă. Populație și așezări. Mediu înconjurător”. 
        
Colegiul Naţional „Grigore Ghica” Dorohoi a fost reprezentat de patru elevi care sub îndrumarea doamnei profesor Cristina Nechifor au realizat şi prezentat următoarele comunicări ştiinţifice:
·    Simion Iulia Coralia (clasa a IX a) cu tema „Marea viitură de la Dorohoi 28-29 iunie 2010”- CALIFICATĂ LA FAZA NAŢIONALĂ
·    Murariu Mihai (clasa a IX a) cu tema ”Calitatea apelor din arealul municipiului Dorohoi”
·    Enachi Adina (clasa a X a) cu tema „Evoluţia populaţiei judeţului Botoşani”
·    Dupu Lorena Elena (clasa a X a) cu tema „Modificări în specificul agriculturii judeţului Botoşani”
         
„Este prima mea experienţă de acest gen. Deşi am pornit cu paşi timizi, am prins curaj şi am căpătat experienţă. Sunt conştientă  de faptul că trebuie să muncesc mult mai mult şi sper să mă întorc cu rezultate căt mai bune de la faza naţională.”
a spus Iulia Simion.
   
Rezultate deosebite au fost obţinute şi la Sesiunea Naţională de Comunicări din cadrul Facultăţii de Chimie Bucureşti „Chimia Prieten sau Duşman?” Gîbu Ana Maria şi Boariu Adin au obţinut menţiune specială prof. coordonator Sonia Nicorici.
   
Concursul „Magda Petrovanu” organizat de Facultatea de Chimie Iaşi a acordat premiul II elevei Racu Adelina şi menţiuni elevilor Bosîntă Bogdan, Bulat Smaranda şi Ciobanu Cristian. Elevii au fost coordonaţi de prof. Sonia Nicorici
   
Performanţa înseamnă muncă foarte multă şi perseverenţă. Ne bucurăm că elevii şi profesorii colegiului nostru ţin ridicată ştacheta calităţii şi fac faţă cu succes provocărilor actuale. Conducerea C.N. Grigore Ghica îi felicită şi le doreşte mult succes. (prof. Otilia Puiu, director C.N. „Grigore Ghica” Dorohoi)

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro




DorohoiNews.ro



GALERIE FOTO

Colegiul Grigore Ghica simpozionSimion Iulia Coralia Colegiul Grigore Ghicaelevi Colegiul Grigore GhicaDSC05951
DorohoiNews.ro, 22-05-2013

Va rugam sa folositi un limbaj decent; mesajele postate vor fi validate de un Moderator inainte de a fi publicate pe site.

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit.

Site-ul www.dorohoinews.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Am fost informat(a) despre Politica de Confidențialitate şi de Securitate a prelucrării datelor cu caracter personal, declar ca am peste 16 ani și sunt de acord cu prelucrarea datelor cu caracter personal:
- pentru ofertare comerciala
- pentru activitati promotionale: concursuri, reclame, publicitate
Security Code

COMENTARII VIZITATORI

Fii primul care comenteaza!

Publicitate



Panoramic Travel Botosani

BANCUL ZILEI !


DorohoiNews.ro


- O cafea, vă rog!
- Normală?
- Nu! Să mi-o faceți vă rog, un pic mai zăpăcită, așa ca mine, să am cu cine râde!



DOROHOI NEWS - Primim la redacție

DorohoiNews.ro






PARTENERI - AJOFM BOTOSANI

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

ZiareBotosani.ro

POLIȚIA LOCALĂ DOROHOI

DorohoiNews.ro

PARTENERI

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Dorohoi News

DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro


PUBLICITATE

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro



UMANITAR

DorohoiNews.ro

Donatii online prin contul PAYPAL…



DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro



PUBLICITATE


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

Ecomed Dorohoi

DorohoiNews.ro

Ultimele anunturi

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează

Texty Garments Dorohoi își mărește echipa și angajează
SC Texty Garments Dorohoi - partener ATL GROUP ITALIA (producător canapele și fotolii pentru piața ...

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență

COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență
COMMANDO Dorohoi angajează ospătar cu sau fără experiență. Pentru mai multe detalii vă rugăm ...

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri

Fundație umanitară angajează îngrijitor clădiri
Fundația Matthew's House cu sediul în Dersca angajează un îngrijitor clădiri cu cunoștințe ...

Vând apartament și garaj

Vând apartament și garaj
Vând apartament și garaj în Dorohoi, cu actele la zi. Rel. la tel. 0740563818

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar

Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar
Societate comercială din Dorohoi angajează Gestionar. CV-urile se pot transmite la [email protected] ...

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C

Firmă de distribuție angajează șofer categoria C
Firmă de distribuție angajează șofer categoria C. CV-urile se pot transmite la [email protected] Relații ...

SC din Dorohoi angajează Șef de Magazin

SC din Dorohoi angajează Șef de Magazin
Compania noastră își extinde echipa și este în căutarea unui Șef de Magazin dedicat, ...

Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere

Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere
Ofer spre închiriere apartament cu 3 camere decomandate, la etajul 1, aproape de centru, deasupra ...

Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a Cameliei Murariu

Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a Cameliei Murariu
Cu profundă durere în suflet, familia anunță trecerea la cele veșnice a celei care a fost o ...

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu

Elevii clasei a VI-a B de la Gimnaziul Kogălniceanu sunt alături de prof. Ghebac Ovidiu
Elevii clasei a VI-a B de la Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi împreună ...

PARTENERI

DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro


DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro

DorohoiNews.ro